PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny bydła przestają rosnąć przed świętami Wielkanocnymi

Ceny bydła przestają rosnąć przed świętami Wielkanocnymi

Autor: Monika Faber 2022-04-09 12:00:00
Ceny bydła

Do ostatniego tygodnia marca ceny bydła rosły niemal nieprzerwanie. Ale wydaje się, że to już koniec. Możliwe, że to korekta cen przed Wielkanocą.

Ceny za ubój krów i byków spadają w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc. Od miesięcy hodowcy bydła mogą co tydzień sprzedawać swoje zwierzęta po wyższych cenach. Wydaje się, że to już koniec. Do ostatniego tygodnia marca ceny bydła rosły niemal nieprzerwanie. Hodowcy bydła mogli niemal liczyć na jeszcze wyższe ceny za swoje zwierzęta w następnym tygodniu.

Po Wielkanocy możliwe dalsze podwyżki cen

Pod koniec marca rzeźnicy płacili aż 5,08 euro/kg za krowy rzeźne w klasie handlowej R3 o wadze ubojowej 310 kg. Tuczniki otrzymywały rekordowe 5,83 euro za kg za czarno–białe buhaje klasy handlowej R3, a prawie 6,00 euro za kg wypuszczono za rasy mięsne.

Wydaje się, że to już koniec. Jak ogłosiło Stowarzyszenie Związków Producentów w swoim raporcie rynkowym w poniedziałek (4 kwietnia), ceny bydła spadły o umiarkowane 3 centy. Co najmniej 15 centów mniej płacono za byki, a dla jałówek był rabat w wysokości 5 centów. Nie jest jeszcze jasne, w jakim stopniu jest to tylko krótka korekta przed Wielkanocą, czy też rzeźnicy będą próbowali jeszcze bardziej obniżyć ceny.

W końcu popyt ze strony handlu detalicznego może również ucierpieć z powodu niedawnych, czasem gwałtownych podwyżek cen mięsa i przetworów mięsnych dokonywanych przez sklepy spożywcze i doprowadzić do osłabienia popytu konsumenckiego. Ogólnie biorąc, biorąc pod uwagę gwałtowny wzrost cen artykułów spożywczych i artykułów pierwszej potrzeby, konsumenci mogli ograniczyć wydatki na niektóre drogie produkty. W końcu pieniądze możesz wydać tylko raz.

Zwłaszcza na tle gwałtownie rosnących kosztów energii i paliw. Do droższych towarów prawdopodobnie zalicza się także wołowinę – ceny ostatnio wzrosły tam dwucyfrowo – ale także niektóre produkty mleczne.

Ceny bydła w przypadków byków spadły

Jednak utrzymująca się niewielka podaż bydła rzeźnego przemawia przeciwko dalszemu znacznemu spadkowi cen. Nie jest to bynajmniej zwiększone przez poważne obniżki cen. Przeciwnie! W obliczu groźby obniżek cen wielu rolników wstrzymuje się ze sprzedażą zwierząt tak długo, jak to możliwe.

Dane dotyczące uboju również mówią jasnym językiem: liczba młodych buhajów ubitych w 12. tygodniu kalendarzowym była o prawie 16% niższa niż w roku poprzednim. W przypadku krów deficyt w stosunku do roku poprzedniego wyniósł nawet 21%, aw przypadku jałówek 13%. Podobnie było w poprzednich tygodniach. Nie ma więc oznak znacznego wzrostu podaży, a właściwie jest to dobry wskaźnik bardzo małej presji cenowej.

Chyba że popyt ze strony handlu detalicznego artykułami spożywczymi ponownie znacząco spadnie ze względu na tamtejsze wzrosty cen. Ale nawet wtedy ceny powinny w najlepszym razie ustabilizować się na osiągniętym wysokim poziomie. W poniedziałek 4 kwietnia 2022 r. Stowarzyszenie Zrzeszeń Producentów Żywca i Mięsa (VEZG) ogłosiło ogólnokrajową cenę młodego buhaja R3 dla bydła simentalskiego i ras mięsnych w wysokości 5,73 EUR/kg SG za towary QS. To o 15 centów mniej niż tydzień wcześniej.

Dla młodych buhajów rasy Holstein R3 VEZG ustalił ceny bydła na 5,68 EUR/kg SG. To także 15 centów mniej niż tydzień. W porównaniu rok do roku rzeźnicy nadal płacili 1,80 euro za kg, czyli około 46% więcej! Przy założeniu średniej masy ubojowej buhajów R-3 około 413 kg daje to przychody ze sprzedaży na poziomie 2346 euro na zwierzę. To co najmniej 744 euro, czyli prawie 50 procent więcej niż rok temu.

Nieznacznie spadają też ceny krów i jałówek

Ceny bydła płci żeńskiej również nieznacznie spadły w pierwszym tygodniu kwietnia: o 3 do 5 centów. Po ustaleniu ceny przez VEZG 4 kwietnia, ceny krów rzeźnych w klasie O3 (310 kg) spadły o 3 centy do 5,00 euro za kilogram masy ubojowej w bieżącym tygodniu.

Krowy R3 (310 kg) płacono 5,05 euro za kg – również o 3 grosze mniej niż tydzień wcześniej. Zakładając średnią masę ubojową krów R-3 na poziomie około 327 kg, daje to przychody ze sprzedaży w wysokości 1651 euro na zwierzę. To o 638 euro, czyli o 63 procent więcej, niż rok temu.

Dla jałówek w kategorii R3 o wadze 300 kg SG VEZG podał cenę 5,42 euro za kg na bieżący tydzień - a więc o 5 centów mniej niż w poprzednim tygodniu. Za jałówki O3 podano 5,05 euro za kg – to o 3 centy mniej niż tydzień wcześniej.

Czytaj również: Rynkowa stagnacja. Ceny wieprzowiny w Niemczech wyhamowały

agrarheute.com /fot.pixabay


Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny ropy mogą zakończyć czwarty tydzień z rzędu ze wzrostem






Autor: Polska Agencja Prasowa

Ceny skupu produktów rolnych większe w ubiegłym miesiącu o ponad 40%






Autor: Polska Agencja Prasowa

Gantner: Ceny żywności ustabilizują się w II połowie 2023 roku






BULT SMOGOWICZE