PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny bydła osiągają rekordowe poziomy, a to jeszcze nie koniec

Ceny bydła osiągają rekordowe poziomy, a to jeszcze nie koniec

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-12-02 12:00:00
Ceny bydła

Ceny bydła osiągają obecnie rekordowe poziomy, a dodatkowo, trend wzrostowy się jeszcze nie skończył. Hodowcy bydła mogą więc liczyć na wspaniały koniec roku.

Rzeźnicy nigdy nie płacili hodowcom tak wysokich cen za byki, krowy rzeźne i jałówki. Oczywiście gwałtownie wzrosły również koszty pasz, energii i innych zasobów operacyjnych, a te pochłaniają dużą część wyższych dochodów. Niemniej jednak rolnicy nie mają powodów do narzekań przy obecnych poziomach cenowych.

Ceny bydła według ekspertów będą rosły do końca roku

Zdaniem ekspertów, największy sezonowy wzrost popytuCeny bydla 023 dopiero nadejdzie, a to dzięki zbliżającym się Świętom Bożego Narodzenia. W ciągu ostatnich lat ceny bydła rzeźnego rosły do najwyższego poziomu właśnie w grudniu.

Lecz hodowcy mogą być również zadowoleni z obecnych rekordowych cen. Na przykład rzeźnicy płacą prawie 4,50 euro za kilogram za byki R-3, a więc prawie 1 euro więcej niż w zeszłym roku. Poprzedni rekord cenowy z 2013 roku (przed kryzysem finansowym) został przekroczony o prawie 40 centów.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku krów rzeźnych i jałówek. Rzeźnicy płacą obecnie około 3,80 euro za kilogram za krowy R-3 – ok. 1,20 euro więcej niż w roku poprzednim i ok. 20 centów więcej niż w rekordowym 2013 roku. Za jałówki rzeźne klasy R-3 hodowcy oferują 4,30 euro za kilogram, o około 1 euro więcej niż rok wcześniej i o 45 centów więcej niż w poprzednim rekordowym 2013 roku.

I wszystko wskazuje na to, że do końca roku trend wzrostowy na ceny bydła zostanie podtrzymany. Natomiast hodowcy mogą liczyć na miłe Święta Bożego Narodzenia (poza niestety niezwykle wysokimi kosztami produkcji).

Warto przypomnieć, że eksport amerykańskiej wołowiny osiągnął nowy rekord, przekraczając poziom 1 miliarda dolarów w ciągu miesiąca.

Czytaj też: Ceny produktów rolnych w październiku wyższe o 15,6 procenta

agrarheute.com/fot.Pixnio/Pixabay