PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny benzyny podrożały o 50 groszy w ciągu tygodnia

Ceny benzyny podrożały o 50 groszy w ciągu tygodnia

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-08 20:30:00
Ceny benzyny

W tym tygodniu ceny benzyny 95-oktanowej wynoszą przeciętnie 7,95 zł za litr. Benzyna Pb 98 podrożała o 50 groszy w ciągu tygodnia i kosztuje 8,51 zł/litr.

W ostatnim tygodniu podrożał również olej napędowy, a autogaz nieznacznie potaniał – odnotował w środę portal e-petrol.pl. Najtaniej za paliwa zapłacimy w województwach: łódzkim, śląskim, warmińsko-mazurskim, podkarpackim i dolnośląskim. Według ostatnich doniesień poziomy cenowe benzyny w Niderlandach wzrosły do rekordowego poziomu.

Ceny benzyny kolejny tydzień w górę

Obecnie benzyna 95-oktanowa kosztuje średnio 7,95 zł/litr – poinformował w środę portal e-petrol.pl. Według ekspertów benzyna ceny benzyny Pb 95 są najniższe w województwach łódzkim i śląskim, gdzie jej litr kosztuje przeciętnie 7,91 zł/l. Najdroższa jest na Podkarpaciu – za litr tego paliwa trzeba zapłacić 7,99 zł.

W ciągu tygodnia ceny benzyny 98-oktanowej podrożały o 49 groszy; jej przeciętna cena to 8,51 zł/l. Jak przekazał e-petrol.pl PB 98 jest najtańsza na Warmii i Mazurach - w tej części Polski za litr tego paliwa płaci się 8,45 zł. Najdroższe jest ono na Opolszczyźnie, gdzie jego cena to 8,68 zł/l.

Jak odnotował portal, zgodnie z prognozami analityków e-petrol.pl podrożał też olej napędowy, za którego litr płaci się obecnie średnio 7,50 zł. Paliwo to jest najtańsze w województwie śląskim, gdzie litr diesla kosztuje 7,48 zł. Kierowcy najwięcej zapłacą za ON w Małopolsce - 7,58 zł/l.

Jedynym rodzajem paliwa, który zanotował obniżkę cen, był autogaz. LPG potaniało o 2 grosze na litrze – jego średnia ogólnopolska cena wynosi 3,57 zł/l. Autogaz najtańszy jest na Podkarpaciu (3,49 zł/l), a najdroższy na Dolnym Śląsku (3,69 zł/l).

Ceny benzyny

Rekordowe poziomy cenowe w Niderlandach

“Ceny benzyny w Niderlandach wzrosły do rekordowego poziomu w historii” – informuje instytut United Consumers. 

Sugerowana cena detaliczna za litr benzyny bezołowiowej wyniosła w środę 2,504 euro. To jeszcze nie koniec, będzie drożej – przewidują eksperci cytowani przez dziennik “Algemeen Dagblad”.

Jeszcze we wtorek cena litra benzyny wynosiła 2,5 euro, jednak środa przyniosła nowy rekord – 2,504 euro. Tak wynika z danych przekazanych mediom przez instytut United Consumers, który analizuje ceny paliw w Niderlandach.

Ceny benzyny rosną pomimo obniżenia w kwietniu przez rząd akcyzy na paliwo o 17 centów za litr. Analitycy oceniają, iż rosnące ceny paliw są konsekwencją wzrostu cen ropy. Obecnie baryłka oleju napędowego kosztuje 120 dolarów.

„Nie ma perspektyw na szybkie zakończenie wojny na Ukrainie, tak więc istnieje ryzyko, że cena prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie” – twierdzi Paul van Selms z United Consumers, cytowany w komunikacie prasowym.

Podobnego zdania jest Bert Colijn z banku ING, który powiedział dziennikowi „Algemeen Dagblad”, że przewiduje, iż ze względu na rosyjską agresję ceny będą nadal rosnąć.

Czytaj też: Ceny ropy naftowej kończą szósty tydzień ze wzrostem notowań

PAP/fot.Pixabay