PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Ceny benzyny Pb 95 mogą przekroczyć poziom 7 złotych

Ceny benzyny Pb 95 mogą przekroczyć poziom 7 złotych

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-13 17:30:00
Ceny benzyny

Ceny benzyny w najbliższych dniach będą zbliżać się do cen oleju napędowego. Jest prawdopodobne, że za benzynę Pb 95 będziemy musieli zapłacić 7 zł.

Taką prognozę przedstawili w piątek analitycy portalu e-petrol. Zwrócili oni uwagę, że połowie kwietnia na stacjach paliw można było obserwować dynamiczny kilkudziesięciogroszowy wzrost cen oleju napędowego. Teraz tą samą drogą podąża benzyna, której cena zaczyna szybko odrabiać straty do diesla.

Benzyna Pb 95 podrożała aż o 22 grosze

"W mijającym tygodniu ceny benzyny Pb 95 podrożały aż o 22 grosze i kosztuje ona aktualnie średnio 6,87 zł/l, a patrząc na kierunek i tempo zmian na rynku hurtowym, można z dużym prawdopodobieństwem zakładać, że to jeszcze nie koniec tego rajdu cenowego" – stwierdzili analitycy e-petrol.pl.

Dodali, że w lepszych nastrojach w ostatnich dniach mogą być za to kierowcy tankujący diesla, bo olej napędowy potaniał o 3 gr do poziomu 7,39 zł/l.

Według analityków zaskoczeniem może być stabilizacja cen autogazu na poziomie 3,69 zł/l. "Hurtowe ceny LPG w ostatnich tygodniach mocno rosną, ale detaliczne marże osiągane na sprzedaży paliwa były na tyle wysokie, że właściciele stacji nie musieli jeszcze przenosić na klientów wyższych kosztów zakupu autogazu" – zaznaczyli analitycy.

Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzący tydzień wyglądają więc następująco: ceny benzyny 95-oktanowej wyniosą 6,92-7,04 zł/l, diesla – 7,34-7,47 zł/l i LPG – 3,69-3,80 zł/l.

"W hurtowych cennikach krajowych producentów paliw jeszcze pod koniec kwietnia widzieliśmy wyraźną różnicę w notowaniach benzyny i diesla. Olej napędowy był okresowo droższy nawet o 80 gr na litrze paliwa. Wystarczyły jednak dwa majowe tygodnie i cenowa atrakcyjność benzyny dosłownie wyparowała – w piątek diesel w oficjalnych cennikach rafinerii jest średnio droższy już tylko o 30 zł" - zwrócili uwagę analitycy.

Ceny benzyny

Ceny benzyny notują również wzrosty w hurcie

Ich zdaniem w ostatnich dniach na hurtowym rynku paliw obserwowano duże rozbieżności w zmianach notowań benzyny 95-oktanowej i oleju napędowego.

"Ta pierwsza systematycznie drożała i aktualnie jej średnia cena w rafineriach to 6561,40 zł/m sześc. Od poprzedniego piątku ceny benzyny podrożały o 210,20 zł. W tym samym okresie diesel potaniał o 264,40 zł i aktualnie metr sześc. tego paliwa w oficjalnych cennikach krajowych producentów średnio kosztuje 6592,00 zł" – poinformowali analitycy e-petrol.pl.

Według e-petrol.pl notowania ropy również cechowała nadzwyczajna zmienność cen – w końcówce minionego tygodnia baryłka ropy Brent wyceniana była na 112 dol., aby w ciągu dwóch dni potanieć o około 10 dol. Następnie pojawiła się zwyżka do poziomu 107 dol.

"Wyraźna zmiana spadkowa wiązać się może z konsekwencjami pandemii COVID-19 dla chińskiej gospodarki. Wzrost eksportu zwolnił do jednocyfrowych wartości i stał się najsłabszy od prawie dwóch lat – to pobudzało obawy o poziom zapotrzebowania na surowiec i paliwa ze strony rynku chińskiego" – stwierdzili analitycy.

Ocenili, że do przecen przyczyniają się także zmiany na rynku walutowym – wzmocnienie dolara spowodowało, że ropa staje się coraz droższa dla klientów rozliczających zakup w swojej lokalnej walucie. To może działać prospadkowo na rynki w najbliższym czasie.

Portal przypomniał, że czynnikiem, który mógłby działać na rzecz zwyżek, z całą pewnością pozostaje wizja sankcji na ropę z Rosji, które mogłyby być wdrożone przez Unię Europejską w warunkach zgodności zainteresowanych krajów. 

“Większość członków wspólnoty popiera zakaz importu rosyjskiej ropy w ramach nowego szóstego pakietu sankcji – w ostatnich dniach blokują go Węgry, chcące wyłączenia dostaw rurociągowych, od których mocno uzależniona jest ich gospodarka” – dodano.

Czytaj też: Ceny benzyny Pb95 są rekordowo wysokie; diesel tanieje

PAP/fot.Pxhere/Pixabay