PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Cena skupu tuczników pozostała niezmienna w ostatnim tygodniu

Cena skupu tuczników pozostała niezmienna w ostatnim tygodniu

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-07-26 18:30:00
Cena skupu tuczników

W notowaniach VEZG, pomimo presji ze strony zakładów mięsnych, cena skupu tuczników w Niemczech została utrzymana na poziomie 1,85 €/kg (wbc). 

Będzie obowiązywała do 27 lipca 2022 roku. Zapasy wieprzowiny u naszych zachodnich sąsiadów pozostają ciągle na wysokim poziomie, chociaż liczba ubijanych świń pozostaje poniżej wyników z ubiegłego roku. Na krajowym rynku notowane są niewielkie wzrosty, których dynamika nie satysfakcjonuje jednak producentów świń.

Cena skupu tuczników kolejny tydzień bez zmian

Brak zdecydowanych impulsów popytowych ze strony handlu sprawia, że cena skupu tuczników w dalszym ciągu nie rośnie. Producenci ze względu na wysokie koszty pasz, energii i paliwa oraz niepewności w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę ograniczają pogłowie trzody chlewnej. Nastoje producentów świń odzwierciedlają spadki pogłowia w wielu kluczowych dla branży krajach.

Poza Hiszpanią, gdy pogłowie świń wzrosło, pozostali duzi gracze na światowym rynku zanotowali mniejsze pogłowie trzody chlewnej w końcu 2 kwartału 2022 r.: Niemcy (-10%), Dania (-5%), USA (-1%). Oficjalne dane chińskie wskazują na 8% spadek pogłowia macior w Państwie Środka w bieżącym roku. W całej UE produkcja wieprzowiny w 2022 r. prawdopodobnie spadnie o 4,7% r/r, a unijny eksport wieprzowiny spadnie w br. o blisko 10%.

Cena skupu tuczników

Na krajowym rynku cena skupu tuczników notuje niewielkie wzrosty, których dynamika nie satysfakcjonuje producentów świń. Ubojnie w ubiegłym tygodniu średnio płaciły za kl. E 8,80 zł/kg (+0,15), choć niektóre transakcje dokonywane są już w cenie powyżej 9,00 zł/ kg.

Czytaj też: Ceny prosiąt na Ukrainie utrzymują się na stabilnym poziomie

polpig.pl/fot.Flickr/Pixnio