PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Brak węgla może spowodować kolejną podwyżkę ceny prądu

Brak węgla może spowodować kolejną podwyżkę ceny prądu

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-17 22:00:00
ceny prądu

Braki węgla mogą przynieść w 2023 roku 50–proc. podwyżki ceny prądu dla odbiorców – stwierdza dziennik "Rzeczpospolita" w swoim piątkowym wydaniu.

Rzeczpospolita dodaje, że stawki kontraktów, z dostawą na cały przyszły rok, osiągnęły na początku maja rekordowy poziom ponad 1000 zł/ MWh. "To dużo więcej od średniego poziomu dla takiego kontraktu od początku roku: to kwota 701 zł/MWh, średnia zaś za cały 2021 r. w kontraktach rocznych to 384,16 zł/MWh" – wyjaśnia.

Drogo, coraz drożej

Jak zwraca uwagę dziennik, dynamicznie rosnące ceny prądu na Towarowej Giełdzie Energii skłoniły strażnika rynku, Urząd Regulacji Energetyki, do przyjrzenia się podwyżkom.

Uczestnicy rynku, spółki obrotu, które muszą zaopatrywać się w energię na TGE, pytają URE, czy nie doszło do manipulacji - stwierdza gazeta. "Ten rozpoczyna badanie i prosi producentów energii o wyjaśnienia" – pisze dziennik. Zwraca uwagę, że URE nie wskazuje winnych wysokiej ceny prądu.

Ceny prądu ciągle w górę

"Prezes URE Rafał Gawin podkreśla jednak w rozmowie z „Rzeczpospolitą” niepewność, jaka panuje na rynku węgla, oraz praktykę wypowiadania kontraktów na dostawy, w nadziei, że nowe kontrakty będą bardziej intratne dla dostawców. Interwencja URE wynika również z tego, że jeżeli obecne ceny energii z TGE utrzymają się dłużej, to taryfy za prąd dla odbiorców indywidualnych mogą wzrosnąć w przyszłym roku o 50 proc." – napisano.

Jak dowiedziała się „Rz”, URE analizuje wydarzenia na rynku. Urząd podjął działania po otrzymaniu co najmniej kilku wniosków o zbadanie przyczyn tak wysokich i gwałtownych zwyżek ceny prądu. Co może zbadać URE? "Staramy się wyjaśnić, czy poziom cen energii wynika z fundamentalnych mechanizmów rynkowych i czy ceny energii we właściwy sposób odzwierciedlają aktualną i przyszłą wartość jej kosztów" – mówi gazecie prezes URE.

Czytaj również: Ceny wody w Niemczech rekordowe wysokie w 2021 roku

PAP/fot.pixabay


Ceny ropy naftowej kończą czerwiec ze spadkami notowań

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 20:00:00

Ceny rolnicze na świecie rosną. USA czeka na pylenie kukurydzy

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 15:00:00

Niepokojące ceny zbóż. Ważny apel do ministra rolnictwa i premiera

Autor: Emilia Gromczak 2022-06-29 21:00:00

BULT SMOGOWICZE