PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Ceny rolnicze / Analityk: Ceny produktów rolnych w kwietniu ciągle rosły

Analityk: Ceny produktów rolnych w kwietniu ciągle rosły

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-05-20 11:30:00
Ceny produktów rolnych

W kwietniu ceny produktów rolnych cały czas notowały wzrosty. Podwyżki to nie tylko efekt wojny w Ukrainie, ale również obawy inwestorów.

Starszy analityk Credit Agricole Jakub Olipra uważa, że podwyżki to nie tylko efekt wojny w Ukrainie, ale również obawy inwestorów o wielkość tegorocznych zbiorów w uwagi na utrzymującą się suszę w Unii Europejskiej. W piątek GUS ma opublikować dane dotyczące cen produktów rolnych w kwietniu br. W marcu 2022 r. w stosunku do miesiąca poprzedniego ceny te wzrosły o 15,9 proc., natomiast w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 35,9 proc.

Ceny ciągle w górę

Ekonomista pytany o to, jakich danych spodziewa się w najnowszej publikacji GUS, powiedział, że najprawdopodobniej wskażą one na dalszy wzrost ceny produktów rolnych. "Ceny zbóż rosną w ślad za wzrostem cen na głównych giełdach surowcowych" – wskazał. Wyjaśnił, że obecnie jest to już nie tylko efekt wojny w Ukrainie, ale również obaw inwestorów o wielkość tegorocznych zbiorów wśród głównych eksporterów, w szczególności w UE z uwagi na utrzymującą się suszę.

Dodał, że rosnące ceny zbóż, a w konsekwencji również pasz wywierają z kolei presję na dalszy wzrost cen skupu drobiu, trzody chlewnej oraz bydła, gdzie – jak zauważył – poza rosnącymi kosztami mamy też do czynienia także z niską podażą żywca. "Ponadto rolnicy mierzą się z rosnącymi cenami paliw oraz energii, co również znajduje odzwierciedlenie w cenach skupu" – powiedział.

Ceny produktów rolnych w przyszłości

Zdaniem analityka wzrost cen surowców będzie podbijał ceny żywności i wpływał na inflację.

W ubiegłym tygodniu GUS poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 2,0 proc. Najmocniej podrożały paliwo oraz rachunki za energię. W obu przypadkach ceny były o ponad 27 proc. wyższe niż rok temu. Szybko drożeje też żywność – w kwietniu tempo wzrostu przyśpieszyło z 9,3 proc. do 12,7 proc.

W opinii Polskiego Instytutu Ekonomicznego inflacja w całym 2022 roku wyniesie średnio 11,6 proc. "W 2023 r. czeka nas umiarkowany spadek – wskaźnik osiągnie 8 proc. Europa dalej będzie się zmagać ze skutkami wojny na Ukrainie, bardzo prawdopodobne są tzw. efekty drugiej rundy, czyli podwyżki ceny produktów rolnych związane z rosnącymi kosztami” – oceniono w komentarzu.

Ceny produktów rolnych

Czytaj również: Ceny produktów rolnych w Niemczech wzrosły o ponad 35 proc.

PAP/fot.pixabay


Ceny zbóż w polskich skupach. Żyto i jęczmień odnotowały spadki

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-01 11:30:00

Ceny ropy naftowej kończą czerwiec ze spadkami notowań

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-06-30 20:00:00

Ceny rolnicze na świecie rosną. USA czeka na pylenie kukurydzy

Autor: Świat Rolnika 2022-06-30 15:00:00

BULT SMOGOWICZE