O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-01-2022

Autor: Emilia Gromczak

Ceny zbóż uległy stabilizacji. Największe obniżki zanotował rzepak

 Ceny zbóż

Ceny zbóż ustabilizowały się. Wyceny nasion rzepaku spadły już drugi dzień z rzędu poniżej 800 euro/t, po wzroście o 10% w ubiegłym tygodniu.

Według danych we wtorek kontrakty na kukurydzę i pszenicę odnotowały niewielkie wzrosty. Z kolei soja podrożała tylko symbolicznie. Wskazuje to na stabilizację cen zbóż. W przypadku rzepaku doszło do sporej obniżki. Wyceny nasion już drugi dzień z rzędu spadły poniżej 800 euro/t, po wzroście o 10% w ubiegłym tygodniu. We wtorek swoje krajowe prognozy zbiorów obniżył brazylijski CONAB.

Ceny zbóż stabilizują się ceny zbóż rzepak

Ceny zbóż zanotowały w ostatnim czasie gwałtowne wzrosty. Na europejskim rynku kontraktów terminowych przed świętami pszenicą z terminem na marzec 2022 r. handlowano po 290,25 euro/t, o 14 euro więcej niż tydzień wcześniej. Z kolei na rynku hurtowym i porcie eksportowym w Hamburgu pszenica chlebowa była notowana po 299 euro/t. Jak wskazują wczorajsze dane z wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych, ceny zbóż się stabilizują. Niewielkie wzrosty odnotowały we wtorek kontrakty na kukurydzę i pszenicę i tylko symbolicznie podrożała soja. We wtorek swoje krajowe prognozy zbiorów obniżył brazylijski CONAB. Oczekiwana produkcja soi w Brazylii spadła do 140,5 mln ton (-2,3% od grudnia). Zbiory kukurydzy przewidywane są na 112,9 mln ton (-4,2 mln ton od grudnia).

Wyceny nasion rzepaku spadły

Jeśli chodzi o unijny rzepak to mamy do czynienia z obniżką. Wyceny nasion spadły już drugi dzień z rzędu poniżej 800 euro/t, po wzroście o 10% w ubiegłym tygodniu. Uczestnicy rynku pozostają jednak ostrożni przed dzisiejszą publikacją (18:00 naszego czasu) miesięcznych prognoz podaży i popytu na rynkach rolnych przez USDA.

W połowie listopada ceny rzepaku w Europie i na rynku światowym wzrosły do ​ rekordowych poziomów. Dla przykładu rzepak w kanadyjskich portach eksportowych był notowany za 880 USD za tonę – czyli o 510 USD za tonę więcej niż przed rokiem. 

Sprawdź również: Ceny pszenicy ponownie notują wzrosty na światowych giełdach

ewgt.com.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023