O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-05-2022

Autor: Jacek Podgórski

Wyspecjalizowane działalności z sektora usług rolniczych. Co mówi nam o nich baza firm?

baza firm

Rolnictwo nadal jest ważną gałęzią polskiej gospodarki. Sektor przeżywa jednak intensywne przeobrażenia, stawiając w coraz większym stopniu na profesjonalizację i wykorzystanie nowych technologii. Wspiera go w tym oczywiście wiele przedsiębiorstw. Warto im się przyjrzeć, korzystając z dostępnych w bazie firm danych.

Rolnictwo w Polsce – wciąż ważne ogniwo gospodarki

W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej rolnictwo odgrywa w polskiej gospodarce ważną rolę. Odpowiada za generowanie 2,2% Produktu Krajowego Brutto (przy średniej unijnej na poziomie 1,4%), a w sektorze rolno-spożywczym zatrudnienie znajduje ok. 10% aktywnych na rynku pracy osób. W 2020 roku łączna liczba gospodarstw rolnych wynosiła 1,3 mln, co oznacza, że w ciągu dekady ubyło aż 200 tys. podmiotów. 

Jednocześnie polskie rolnictwo wciąż boryka się z wieloma innymi problemami. Jednym z nich jest znaczne rozdrobnienie gospodarstw. Pomimo profesjonalizacji sektora nadal ważną rolę odgrywają w nim małe gospodarstwa rodzinne o niskim poziomie mechanizacji. Jednocześnie już teraz, jak wskazuje raport „Polskie rolnictwo w przededniu rewolucyjnych zmian. Zadania dla sektora publicznego” przygotowany przez Warsaw Enterprise Institute, gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 15 ha (które stanowią łącznie zaledwie 16% wszystkich gospodarstw), zajmują 16% dostępnej powierzchni rolnej.

Innowacyjne firmy sektora rolniczego w bazie firm

Oczywiście za sukcesem najbardziej zaawansowanych technologicznie gospodarstw rolnych stoi również bogata oferta wyspecjalizowanych firm wspierających rolnictwo. W bazie firm ALEO.com znajduje się łącznie 5319 firm zajmujących się rolnictwem, hodowlą i uprawą. 

Wśród nich 9843 podmioty specjalizują się w chowie i hodowli zwierząt, 24506 w płodach rolnych, w tym 12224 w zbożach, a 686 w warzywach, 1125 firm skupia się na rybołówstwie, 1804 na kwiatach i roślinach, a 25 na artykułach i akcesoriach do rolnictwa. 550 firm dostarcza przy tym nawozy i środki ochrony roślin. 

Oczywiście współczesne gospodarstwa rolne korzystają również z usług wielu podmiotów działających w innych branżach, w tym przede wszystkim firm zajmujących się dostawą i wynajmem wyspecjalizowanych pojazdów czy ośrodków badawczych i naukowych specjalizujących się w opracowywaniu nowoczesnych sposobów upraw i hodowli.

Jak znaleźć firmę w bazie?

Bazy firm z perspektywy zarówno przedsiębiorców, jak i klientów oferują przede wszystkim dwie podstawowe funkcje: pozwalają na znalezienie przedsiębiorstw zajmujących się wybranymi usługami lub towarami oraz umożliwiają szybkie zebranie kompletnych danych na ich temat. To niezwykle istotne np. w przypadku poszukiwań kontrahenta. Jak to zrobić? 

Aby znaleźć firmę zajmującą się przykładowo dostawą nawozów, wystarczy:

●    Wpisać w oknie wyszukiwarki frazę kluczową, np. nawozy, dostawa nawozów.
●    Zastosować listę kategorii: najpierw przejść do kategorii „Rolnictwo, hodowla i uprawa”, a następnie podkategorii „Nawozy i środki ochrony roślin”.
Aby znaleźć przedsiębiorstwo zarejestrowane w konkretnym regionie, należy zastosować filtr i wskazać wybrane województwo.

Uzyskaj szersze informacje o przedsiębiorstwie

W procesie poszukiwania kontrahenta lub dostawcy niezwykle ważne jest oczywiście zebranie jak najbardziej rozbudowanych informacji na jego temat. Również w tym przypadku przydatna okaże się baza firm. Aby dowiedzieć się jak najwięcej o wybranej działalności gospodarczej, wystarczy przejść do profilu firmy. 

W ten sposób uda się ustalić między innymi:

●    Dane adresowe,
●    Dane kontaktowe, w tym numer telefonu, adres e-mail, stronę internetową,
●    Dane przedsiębiorcy,
●    Formę prawną,
●    Kody PKD umożliwiające poznanie zakresu usług świadczonych przez przedsiębiorstwo,
●    Numery kont bankowych,
●    Numer NIP, REGON, KRS,
●    Sprawozdania finansowa (jeżeli firma jest zobowiązana do ich publikacji),
●    Powiązania osobowe i kapitałowe.
Dane pochodzące z najważniejszych publicznych rejestrów uzupełniają opinie pozostawiane przez inne osoby, w tym dotychczasowych klientów czy kontrahentów podmiotu. Dzięki temu w jednym miejscu uda się uzyskać kompleksowe informacje o wybranej firmie.

Wzrost innowacji i produktywności 

Według raportu „Dwie dekady rozwoju polskiego rolnictwa. Innowacyjność sektora rolnego w XXI wieku” przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny w ostatnich latach wzrosła zarówno produktywność, jak i innowacyjność polskiego sektora rolniczego. W 2019 roku wygenerował 112 mld zł wartości dodanej. Pomiędzy 1999 a 2017 rokiem wydatki na działania badawczo-rozwojowe wzrosły 2,4-krotnie, natomiast produktywność w latach 2005–2016 wzrosła aż o 22%. 

Zdecydowanym bodźcem do rozwoju dla polskiego rolnictwa i współtworzących go firm było przystąpienie do Unii Europejskiej. Od 2005 roku tempo wzrostu, plasujące się do tej pory na poziomie 5,2%, wzrosło do 9,4%. Jednocześnie Polska zajmuje 15 miejsce na świecie pod względem eksportu towarów rolno-spożywczych. Bez wątpienia należy również do liderów rolnictwa w Europie. Pod tym względem ustępuje jedynie Francji, Hiszpanii, Włochom, Niemcom i Wielkiej Brytanii.
 

swiatrolnika.info 2023