O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-07-2022

Autor: Jagoda Mrowiec

Wypadki rolnicze z udziałem dzieci coraz częstsze. Jak im zapobiec?

Wypadki rolnicze

Wypadki rolnicze tylko do końca marca 2022 r. spowodowały śmierć 14 osób. Jak uchronić najmłodszych uczestników prac polowych przed tragedią?

Lato jest okresem nie tylko wzmożonej pracy rolników na polach uprawnych, ale również większej liczby niebezpiecznych wypadków z ich udziałem. Niestety, w wielu z nich uczestniczą także dzieci. Choć najmłodsi powinni pomagać rodzicom w gospodarstwie, należy zapewnić im odpowiednie warunki, by wakacje nie skończyły się tragicznie.

Praca dzieci prawnie uregulowana

Choć na mocy artykułu 65.3 Konstytucji RP i Międzynarodowej Konwencji Organizacji Pracy, dzieci nie mogą pracować, istnieją wyjątki od tej reguły. Jednym z nich jest zobowiązanie nieletnich do pomocy rodzicom w gospodarstwie. Stosowne zapisy na ten temat można znaleźć w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Należy jednak pamiętać, że zadania powierzone najmłodszym muszą być dopasowane do ich wieku i umiejętności. Nie wolno dopuszczać do sytuacji, w której młody pomocnik zostanie narażony na niebezpieczeństwa i wypadki rolnicze.

Jakich zadać nie należy zlecać dzieciom? Przede wszystkim obsługi maszyn rolniczych. Osoby przed ukończeniem 16 roku życia nie mogą siadać za kierownicą ciągnika rolniczego ani obsługiwać maszyn rolniczych. Nieletni nie powinni nawet przebywać w pobliżu pracujących maszyn lub na pomostach załadunkowych, aby nie zostały przypadkowymi ofiarami wypadków. Sprzęganie urządzeń z ciągnikiem rolniczym również jest zadaniem dorosłych i należy je wykonać bez udziału dzieci.

Wypadki rolnicze

Wypadki rolnicze przy obróbce drewna

Warto zaznaczyć, że dziecko nie jest drwalem, a jedyna piła, którą może mieć w ręku, to ta z zestawu zabawek. Najmłodsi nie powinni obsługiwać pilarki tarczowej ani łańcuchowej. Nie należy zlecać im rąbania drewna. Również pomoc nieletnich w wycince drzew i związanego z nią załadunku lub rozładunku drewna prowokuje niebezpieczne wypadki rolnicze, dlatego tego rodzaju czynności są domeną dorosłych.

Dzieci nie mogą być angażowane do spawania oraz czynności, które mogą wiązać się z poparzeniem. Niedopuszczalne jest np. zlecenie młodej osobie rozpalenia pieca. Najmłodsi powinni być również chronieni przed działaniem substancji chemicznych, rozpuszczalników, paliw i nawozów. Nie powinny mieć styczności z żadnymi środkami ochrony roślin.

Wypadki rolnicze z udziałem zwierząt

Choć dzieci mogą wykonywać pewne prace ze zwierzętami, np. związane z karmieniem, są czynności, przy których wypadki rolnicze zdarzają się często. Należą do nich załadunek oraz rozładunek zwierząt, dlatego mogą w nich uczestniczyć jedynie dorośli. Najmłodszym nie należy powierzać również opieki nad dużymi zwierzętami, zwłaszcza samcami rozpłodowymi i karmiącymi matkami.

Istotne jest, że wszelkie prace przy silosach, zamkniętych zbiornikach, szambach, gnojówkach i gnojowicy muszą odbywać się bez udziału dzieci. Najmłodsi nie mogą przebywać w warunkach, które stanowią zagrożenie dla ich zdrowia, np. ze względu na duże zapylenie prowadzące do chorób płuc czy znaczny hałas uszkadzający słuch.

Dzieci powinny być chronione przed urazami

Choć wydaje się to oczywiste, niektórzy nadal zapominają, że dziecko nie może chodzić po dachach, drabinach ani innych rzeczach, z których może zwyczajnie spaść. Wypadki rolnicze zdarzają się również, gdy najmłodsi zostają zaangażowani w wykop różnych rowów czy dołów. Pamiętajmy, że w przypadku niektórych czynności wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do nieodwracalnej tragedii. Rodzice powinni się skupić na wpojeniu potomkom zasad bezpieczeństwa i pokory w pracy. Na przydzielenie im niektórych zadań przyjdzie pora, gdy dorosną.

Ponieważ dzieci w okresie wzrostu narażone są na powstanie wad postawy, nie powinny dźwigać ciężkich przedmiotów. Opiekunowie muszą również zwracać uwagę na odpowiednią pozycję ciała. Niedopuszczalna jest długa praca najmłodszych w wymuszonym, nienaturalnym ułożeniu, gdyż może przyczynić się np. do skoliozy.

Czytaj również:Tragiczny wypadek na polu. Wał rolniczy przejechał 5-letnie dziecko

Wir /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023