PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / UOKiK ma zastrzeżenia do koncentracji Kauflandu i E.Leclerc w Kielcach

UOKiK ma zastrzeżenia do koncentracji Kauflandu i E.Leclerc w Kielcach

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-07-13 18:11:20
UOKiK

UOKiK ma zastrzeżenia do nabycia przez Kaufland Polska Markety prawa do powierzchni handlowej hipermarketu E.Leclerc w Kielcach, transakcja może bowiem doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku - podał we wtorek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK ma zastrzeżenia

Według Urzędu przedmiotem koncentracji jest nabycie przez Kaufland Polska Markety części mienia spółki Wanship, czyli obiektu handlowego w Pasażu Świętokrzyskim w Kielcach, w którym działa sklep E.Leclerc.

Jak wskazano w komunikacie, w tej sprawie konieczne było przeprowadzenie badania rynku i weryfikacja danych przedstawionych przez przejmującą spółkę we wniosku o zgodę na transakcję. Dlatego Prezes Urzędu skierował sprawę do II etapu.uokik pasze zmowa

"Analiza wykazała, że w wyniku koncentracji może dojść do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku sprzedaży detalicznej artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku w hipermarketach, supermarketach i dyskontach. Byłoby to niekorzystne dla konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami, a także dla samych konsumentów w Kielcach. Dlatego przedstawiłem zastrzeżenia do koncentracji" – uzasadnił, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Czytaj także: Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety

UOKiK wskazuje na odległość

W ocenie UOKiK analiza tej sprawy i dotychczasowe orzecznictwo Urzędu oraz organów antymonopolowych innych krajów pokazują, że teren rywalizacji dużych sklepów o klientów to obszar o promieniu do 10-15 minut jazdy samochodem. "To maksymalna odległość, jaką konsumenci są zazwyczaj skłonni pokonać w poszukiwaniu hipermarketu, supermarketu lub dyskontu" – wskazano.

UOKiK dodał, iż w sprawach, w których istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji w wyniku dokonania koncentracji, Prezes UOKiK przedstawia przedsiębiorcy lub przedsiębiorcom uczestniczącym w koncentracji zastrzeżenia wobec planowanej transakcji. Zastrzeżenia zawierają uzasadnienie i nie przesądzają o końcowym rozstrzygnięciu postępowania.

Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. Ten termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie.