PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Toennies zachęca uchodźców z Ukrainy do pracy w swoich zakładach

Toennies zachęca uchodźców z Ukrainy do pracy w swoich zakładach

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-04-01 10:00:00
Toennies

Firma mięsna Toennies rekrutuje pracowników do swoich zakładów w Niemczech wśród uchodźców na granicy polsko-ukraińskiej.

Spotyka się to z ostrą krytyką – informuje telewizja ARD. Według Patryka Walkowiaka z organizacji charytatywnej Friends of Medyka firma nie chce  zabierać ze sobą małych dzieci ani osób starszych, lecz tylko ludzi, którzy mogą pracować w Toennies. Toennies odpiera zarzuty i zapewnia: "pomagamy uchodźcom wojennym na miejscu i oferujemy im perspektywy na przyszłość".

Toennies chce wzbogacić się na czyimś nieszczęściu? 

W przygranicznym Przemyślu, największy niemiecki zakład produkcji mięsa Toennies rozdaje ulotki, których celem jest rekrutacja do pracy Ukraińców, którzy uciekli przed wojną. Firma potwierdza próby rekrutacji. Trzech pracowników zostało wysłanych na granicę polsko-ukraińską, aby mogli na miejscu zaoferować pracę głównie kobietom – uchodźcom wojennym.

"Oferujemy jedenaście euro za godzinę i tym samym przekraczamy ustawową płacę minimalną”, wyjaśnia telewizji ARD rzecznik Toennies Fabian Reinkemeier. Ponadto uchodźcom zapewniono transport do Niemiec i zakwaterowanie. Koszt zakwaterowania jest pobierany z wynagrodzenia, jak pokazano w ulotce informacyjnej.

"Patryk Walkowiak z organizacji charytatywnej Friends of Medyka był świadkiem prób rekrutacji w ośrodku dla uchodźców w Przemyślu i rozmawiał z pracownikami Toennies. Dali mu do zrozumienia, że nie chcą zabierać ze sobą małych dzieci ani osób starszych, lecz tylko ludzi, którzy mogą pracować w firmie" – czytamy na portalu ARD.

Rzecznik nie potwierdza, że nie można zabierać ze sobą małych dzieci ani osób starszych. Stwierdził, że w dwóch placówkach w Niemczech przyjęto już około tuzina uchodźców z Ukrainy.

"Przyjęliśmy już kilka kobiet z dziećmi, ponieważ udało nam się znaleźć dla nich odpowiednie zakwaterowanie na prywatnym rynku mieszkaniowym" – powiedział.

toennies

Krytyka firmy Toennies 

Inge Bultschneider z inicjatywy "WerkFAIRtraege", prowadzącej kampanię na rzecz poprawy warunków pracy i życia migrantów w przemyśle mięsnym, zwraca uwagę, że "wzbogacanie się na nieszczęściu i sprzedawanie tego jako dobrego uczynku nie jest niczym nowym w przemyśle mięsnym. Doświadczyliśmy czegoś podobnego w 2015 r. z falą uchodźców" – powiedziała Bultschneider.

Toennies nie rozumie tej krytyki. "Pomagamy uchodźcom wojennym na miejscu i oferujemy im perspektywy na przyszłość" – mówi rzecznik firmy. "Nie wzbogacamy się na trudnej sytuacji uchodźców. Jest to całkowicie błędne stwierdzenie".

Clara Buenger z Partii Lewicy uważa, że "ten incydent pokazuje, jak ważne jest, aby strona niemiecka zadbała o odpowiednią infrastrukturę, w szczególności o wystarczające możliwości transportowe, aby uchodźcy nie musieli w pierwszej kolejności polegać na wątpliwych ofertach przedsiębiorców takich jak Toennies"

Czytaj też: Ukraińcy mogą liczyć na pracę w Polsce. Firmy zwiększają zatrudnienie

PAP/fot. toennies.de


Piwo bardziej ekologiczne. Branża piwowarska się zmienia

Autor: Tomasz Racki 2022-06-29 07:04:00

IJH: Liczba producentów ekologicznych w Polsce stale się zwiększa

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-26 01:00:00

KSeF problematyczny. Firmy nie spieszą się z przechodzeniem na nowy system

Autor: Tomasz Racki 2022-06-25 22:00:00

BULT SMOGOWICZE