PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Sanderson Farms kupiony przez Cargill i Continental Grain

Sanderson Farms kupiony przez Cargill i Continental Grain

Autor: Świat Rolnika 2022-08-04 23:00:00
Sanderson Farms

Trzeci pod względem wielkości producent kurczaków w Stanach zjednoczoncych – Sanderson Farms został zakupiony przez potentatów na rynku.

Tymi potentatami okazali się Cargill Inc. i Continental Grain Co. o przejęciu powstanie podmiot korporacyjny łączący Sanderson Farms z Wayne Farms, spółką zależną od inwestora Continental Grain. Zdaniem przejmujących są oni siódmym największym przetwórcą drobiu na amerykańskim rynku.

Gigant przejęty przez potentatów

Sanderson Farms to amerykańska firma z siedzibą w Laurel, działająca w zakresie produkcji, przetwórstwa i handlu drobiem. Firma jest trzecim co do wielkości producentem kogutów w Stanach Zjednoczonych pod względem średniej przetworzonej tygodniowej  wagi. W 2014 roku w zakładach firmy przetworzono 452 mln kurczaków.

Firma posiada 8 wylęgarni, 7 młynów paszowych i 9 zakładów przetwórczych. Chów brojlerów zleca się prywatnym gospodarstwom, w których kurczęta są tuczone do wieku od siedmiu do dziewięciu tygodni. W 2014 roku firma podpisała kontrakty z 609 prywatnymi farmami w stanach Mississippi, Teksas, Georgia i Północna Karolina.

Do 1997 roku główną działalnością firmy była produkcja małych kurczaków na rynek fast food. Od tego roku produkcja koncentruje się na produkcji większych kurczaków na rynek detaliczny i sektor produkcji żywności.

Sanderson Farms sprzedany

Sanderson Farms został przejęty przez Cargill Inc. – amerykański koncern, który dostarcza produkty i usługi dla przemysłu rolno–spożywczego, prowadzi bardzo szeroki zakres działalności produkcyjnej i gospodarczej (m.in. handel zbożami i nasionami oleistymi; przetwórstwo: nasion oleistych, wieprzowych, wołowych) i drobiu; handel bawełną, cukrem, koncentratami soki owocowe, produkcja obejmująca: pasze dla zwierząt, syrop glukozowy, wyroby stalowe, powłoki chemiczne, nawozy azotowe), a także wydobycie soli i usługi finansowe.

Kolejnym przejmującym jest Continental Grain Co. – firmę założoną w 1813 roku w Belgii, przez Simona Fribourga w Arlon jako firma handlująca zbożem. Firma ContiGroup, znana wcześniej jako Continental Grain, stała się międzynarodową firmą z biurami i zakładami w 10 krajach i zatrudniającą ponad 13 500 osób na całym świecie.

Czytaj również: Ukraińskie MHP zanotowało spadek sprzedaży kurczaków

KIPDIP/fot.pixabay