PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Rynki rolne – wpływ wojny na aktualną sytuację hodowców zwierząt

Rynki rolne – wpływ wojny na aktualną sytuację hodowców zwierząt

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-05-09 19:00:00
Rynki rolne

Rosyjska agresja na Ukrainę w diametralny sposób wpłynęła na rynki rolne. Nie ulega wątpliwości, iż obecnie wszyscy odczuwamy skutki wojny. 

Dostrzegane są olbrzymie zawirowania na wszystkich rynkach, ale głównie są one widoczne na rynku rolno-spożywczym. Niestety prognozuje się, że w najbliższym czasie ceny żywności wzrosną, głównie ze względu na niepewność na rynkach rolnych czy też wahania kursów walutowych. Główny Urząd Statystyczny podał informację, że szacunek inflacji za kwiecień, sięgający 12,3%, okazał się wyższy od oczekiwań wielu ekspertów. 

Wpływ wojny na rynki rolne trzody chlewnej

Opublikowane przez GUS dane wskazują, że paliwa podrożały o 27,8%, nośniki energii o 27,3%, a żywność o 12,7% w ujęciu rok do roku. Natomiast w ujęciu miesięcznym nastąpił wzrost cen żywności o 4,2% i energii o 2,4% w porównaniu do cen z marca br. 

Sytuacja producentów trzody chlewnej od wielu miesięcy jest fatalna. W Polsce od początku 2021 roku do 31 marca br. zlikwidowanych zostało blisko 37,5 tys. stad trzody chlewnej. Głównym powodem zamykania gospodarstw w roku ubiegłym był szalejący i rozprzestrzeniający się wirus afrykańskiego pomoru świń. Obecnie jednak hodowcy trzody chlewnej borykają się z wysokimi kosztami pasz, energii, co prowadzi do nieopłacalności tego kierunku produkcji.

Rynki rolne od lutego wyczekują podwyżek cen tucznika w skupach. Obecnie (notowanie 06.05.) ceny skupu tucznika kształtują się na poziomie 6,39 zł/kg. Wprawdzie rosną ceny w skupach, jednak należy zwrócić uwagę na lawinowo rosnące koszty produkcji. Niestety wzrosty cen nie zapewniają rolnikom zysków, a  do opłacalności tego kierunku produkcji jeszcze daleko. Wynika to głównie z galopujących cen zbóż, kukurydzy czy też pasz gotowych.

Rosnące ceny żywca wieprzowego wynikają ze znoszenia obostrzeń po pandemii, sezonowych przygotowań do sezonu grillowego oraz słabszej podaży żywca wynikającej z ograniczenia pogłowia i produkcji świń po wielu miesiącach ponoszenia strat przez hodowców. Niestety wzrosty notowań żywca, które notują rynki rolne, idą w parze ze wzrostami cen pasz, energii i paliw oraz niepewnością co do dalszego wpływu wojny w Ukrainie na europejską gospodarkę.

Niestety istnieją obawy, że w związku z podwyżkami cen w skupach, konsumenci odczują podwyżki cen wieprzowiny w sklepach.

Rynki rolne

Dobra sytuacja na rynku wołowiny

Jeżeli chodzi o sytuację na rynku skupu żywca wołowego, to wygląda ona całkiem dobrze. Stawki w skupach bydła rzeźnego w ostatnich miesiącach niemal wyłącznie rosną, utrzymując się na rekordowym poziomie. Rosną zarówno ceny żywych zwierząt, jak i w wadze poubojowej we wszystkich kategoriach bydła – byków, krów i jałówek. W najbliższym czasie rynki rolne nie prognozują kolejnych podwyżek, co wynika głównie z wysokiego popytu na polską wołowinę i niskiej podaży bydła mięsnego nie tylko w kraju, ale też na terenie całej Unii Europejskiej.

Rynki rolne drobiu z wysoką opłacalnością produkcji

Od kilku miesięcy możemy obserwować podwyżki w skupach, jeżeli chodzi o ceny mięsa drobiowego. Ostatnie notowanie (03.05.) wykazało, że obecna cena oferowana w skupach tj. 6,45 zł/kg jest o blisko 37% wyższa od tej, która była oferowana na początku roku (03.01.) tj. 4,72 zł/kg. Pomimo znaczących wzrostów kosztów produkcji, zauważamy opłacalność tego kierunku produkcji. Z pewnością korzystna sytuacja na ww. rynku wynika z poprawy sytuacji epidemicznej w Unii Europejskiej oraz zdjęcie restrykcji społecznych – w szczególności w gastronomii.

Poziom rentowności w produkcji drobiu jest wysoki i doprowadza do stabilizacji sytuacji krajowej producentów kurcząt rzeźnych. 

Czytaj też: Kowalczyk: Ceny mogą rosnąć, ale żywności nie zabraknie

wir.org.pl/fot.Pxhere/Wikimedia


Autor: Świat Rolnika

Hiszpanie mają sposób na nieuczciwą przewagę – ceny minimalne 


Autor: Świat Rolnika

Małe gospodarstwa w Danii to przeszłość. Rośnie liczba dużych ferm


Autor: Sebastian Wroniewski

Na Ukrainie brakuje paliwa. Ukraiński rolnik wymienił plony na paliwo


BULT SMOGOWICZE