O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-05-2022

Autor: Świat Rolnika

Ruszają zapisy na szkolenia z uprawy winorośli i produkcji wina

szkolenia z uprawy winorośli i produkcji wina

Stowarzyszenie Promocji Wina i Produktów Regionalnych rozpoczęło zapisy na szkolenia z uprawy winorośli i produkcji wina.

Projekt jest związany z obchodami 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich – poinformowała dyr. Departamentu Komunikacji Społecznej UM Zielona Góra Monika Zapotoczna.

Szkolenia z uprawy winorośli i produkcji wina w Zielonej Górze

„Czekamy na zielonogórzan i turystów, działkowców i plantatorów, młodszych i starszych, amatorów i pracowników Zakładu Gospodarki Komunalnej. Liczy się kolejność zgłoszeń. Planujemy stworzenie trzech grup. W każdej będzie miejsce dla 30 osób” – wyjaśnił prezes Stowarzyszenia Promocji Wina i Produktów Regionalnych Roman Grad, które rozpoczęło już zapisy na szkolenia z uprawy winorośli i produkcji wina.

Przed kursantami zajęcia teoretyczne i praktyczne. Na początku organizatorzy ocenią poziom ich wiedzy, a same szkolenia odbędą się na Winnych Wzgórzach przy Palmiarni i w winiarniach. Stowarzyszenie planuje przeprowadzić je w czerwcu, sierpniu i listopadzie br.

Kursanci zbiorą również informacje na temat naturalnej i chemicznej ochrony winorośli przed pasożytami i chorobami. Edukacja będzie wzbogacona o wątek historyczny. Nie tylko uczestnicy szkoleń, ale wszyscy zielonogórzanie, będą mieli okazję poznać winną historię regionu.

Organizatorzy projektu szykują też dwa spotkania z autorami publikacji o tematyce związanej z historią Zielonej Góry i pięć kolejnych, podczas których zaprezentuje się 10 okolicznych winnic. Będą one miały miejsce w XIX-wiecznej piwnicy Carla Engmanna przy ul. Wrocławskiej 7.

szkolenia z uprawy winorośli i produkcji wina

Zielonogórskie winnice

W tym samym miejscu, w połowie czerwca zostanie zaprezentowana wystawa fotografii dawnych restauracji i winiarni Zielonej Góry ze zbiorów Grzegorza Biszczanika i ekspozycja plansz z uprawy winorośli i produkcji wina. Zwiedzający będą mogli także obejrzeć zabytkowe urządzenia do produkcji wina.

Pierwsze udokumentowane historyczne informacje o zielonogórskich winnicach pochodzą z 1314 r. Szczególnie pomyślny dla uprawy winorośli na tych terenach był schyłek XV wieku. Pod koniec XVIII stulecia w Zielonej Górze było 48 mistrzów-winogrodników, a uprawy zajmowały ok. 700 ha.

Na przełomie XIX i XX wieku winiarstwo w Zielonej Górze zaczęło podupadać. Silną konkurencją zaczęli wówczas być miejscowi producenci piwa, wódki, koniaków, likierów i szampana, którego produkcję rozpoczęto w Zielonej Górze w 1826 r.

Jedną z najsłynniejszych wytwórni w tym okresie była Grempler & Co. A.-G. Aelteste Deutsche Sektkellerei, która produkowała wina i szampany nagradzane na wielu światowych wystawach.

Po 1945 r. zakłady nazywano Wytwórnią Win Musujących, później Państwową Lubuską Wytwórnią Win. W 1999 r. zakład został zlikwidowany. Od tego momentu w Zielonej Górze nie produkuje się wina na skalę przemysłową, a winiarskie tradycje odradzają się w niedużych, rodzinnych winnicach w okolicach tego miasta.

Czytaj też: Produkcja wina w Polsce rozwija się dynamicznie

PAP/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023