PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Rozpoczyna się siew w gospodarstwach opuszczonych z powodu wojny

Rozpoczyna się siew w gospodarstwach opuszczonych z powodu wojny

Autor: Świat Rolnika 2022-04-11 15:30:00
siew

Agroholding rozpocznie siew na gruntach rolnych rolników obwodu Krzywy Róg obwodu dniepropietrowskiego, którzy opuścili swoje ziemie w czasie wojny.

Poinformowała o tym służba prasowa holdingu KSG Agro. „W wyniku stanu wojennego na Ukrainie wielu rolników pozostawiło grunty rolne wydzierżawione od udziałowców. W rezultacie takie obszary zostały pozbawione upraw, upraw i perspektyw uprawy roślin. W ramach współpracy z administracją wojskową obwodu Krzywy Róg obwodu dniepropietrowskiego gospodarstwo rolne KSG Agro rozpocznie zasiewy na takich opuszczonych gruntach rolnych. Jednocześnie akcjonariusze otrzymają dochód ze swoich akcji w postaci części zbiorów” – czytamy w komunikacie.

Rolnictwo na Ukrainie w kryzysie

KSG Agro przygotowuje się obecnie do siewu na gruntach rolnych jednego z gospodarstw obwodu Krzywy Róg na 2 tys. ha (300 udziałowców), gdzie siew słonecznika rozpocznie się wiosną, a pszenica ozima jesienią.

„Wojna na Ukrainie doprowadziła do powstania opuszczonych gruntów rolnych. Rolnicy zdecydowali się odejść, a udziałowcy ziemi nie mają niezbędnych zasobów, sprzętu, nasion, ŚOI itp. do uprawy tych gruntów. Wyjściem może być uprawa roślin rolniczych przez gospodarstwa rolne z późniejszą wypłatą dochodu z udziałów niepieniężnych. Dla akcjonariuszy to dochód w trudnych czasach, dla gospodarstw rolnych – dodatkowa możliwość uprawy roślin, a dla państwa – bezpieczeństwo żywnościowe” – powiedział Sergey Kasyanov, prezes zarządu KSG Agro.

Tym samym dzięki wspólnym, wzajemnie korzystnym wysiłkom zwiększamy efektywność zagospodarowania terenu w naszych trudnych czasach. Agroholding jest gotowy by rozszerzyć siew na bankach ziemi rolników, którzy w stanie wojennym opuścili dzierżawione grunty rolne.

Siew niszczony przez rosyjskie wojska

Wojska Federacji Rosyjskiej zakłócają zasiewy wiosennych zbóż w okupowanej Ukrainie. Może to doprowadzić do pogłębienia kryzysu humanitarnego. Poprzez niszczenie zapasów zbóż oraz infrastruktury rolniczej rosyjski agresor chce destabilizować te kraje, które importują zboże pochodzące z Ukrainy. Siew jest zagrożony.

Niepokojącą opinię w tej kwestii wyraził minister rządu Oleg Niemczinow. Jego zdaniem „Wiosenne zasiewy będą wyjątkowe, bo odbędą się nie tylko w obliczu agresji zbrojnej, ale celowej polityki Federacji Rosyjskiej w zakresie niszczenia infrastruktury rolniczej, bo nie jest tajemnicą, że ataki na magazyn ropy, które przeprowadziła Rosja na przestrzeni ostatnich kilku dni, to również ataki na magazyny ze zbożem” – donosi unian.ua.

Według niego Rosja chce, aby rolnicy nie obsiewali tych gruntów rolnych, które pozostają na kontrolowanym obszarze. Tym sposobem najeźdźca chce wywołać katastrofę humanitarną w krajach Afryki Północnej, Bliskiego Wschodu i innych naszych tradycyjnych odpowiedników, gdzie Ukraina dostarcza zboże, a tym samym stworzyć punkt geopolitycznej konfrontacji z konwencjonalnym Zachodem. 

Czytaj również: Ocalała Ukrainka z Buczy opowiada o bestialstwie rosyjskich żołnierzy

Agravery.com /fot.pixabay


Autor: Świat Rolnika

Hiszpanie mają sposób na nieuczciwą przewagę – ceny minimalne 


Autor: Świat Rolnika

Małe gospodarstwa w Danii to przeszłość. Rośnie liczba dużych ferm


Autor: Sebastian Wroniewski

Na Ukrainie brakuje paliwa. Ukraiński rolnik wymienił plony na paliwo


BULT SMOGOWICZE