O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Rolnicy są coraz bardziej przytłoczeni wysokimi kosztami

Rolnicy

Ekstremalne wzrosty cen mogą doprowadzić do znacznego spadku produkcji w polskich gospodarstwach. Rolnicy odraczają inwestycje.

Producenci rolni często nie mogą nawet kupić niezbędnego sprzętu. Nastroje na polskiej wsi są coraz gorsze. Na koniec ubiegłego roku Wskaźnik Dobrobytu Rolnego wyniósł minus 23,2 pkt. Tym samym pogorszył się ponownie o 11,5 punktu w porównaniu z trzecim kwartałem. Trzeci i czwarty kwartał razem spadły o 25 punktów w stosunku do pierwszej połowy roku, co zdaniem analityków nigdy wcześniej się nie zdarzyło.

Spadek wydatków w polskim rolnictwie pomimo rekordowych cen

Badanie wykazało również, że koniunktura w polskim rolnictwie jest najgorsza od 1999 roku. Respondenci byli szczególnie pesymistyczni w obszarach „dochodów” i „zaufania w rozwój biznesu”.

Rolni za powody złego nastroju były ekstremalne wzrosty kosztów produkcji, a także ceny konserwacji i napraw. Badanie wykazało również, że wszystkie sektory biznesu i formy gospodarcze są w równym stopniu dotknięte.

Chociaż w ubiegłym roku osiągnięto rekordowe ceny pasz treściwych, nawozów i pestycydów, ogólny trend w wydatkach był spadkowy. Autorzy raportu uważają zatem, że w bieżącym roku możliwy jest spadek intensywności produkcji lub produktywności powierzchniowej. Zmniejszyło się również zainteresowanie rolników zawieraniem umów kredytowych.

Rolnicy załamani cenami

Rolnicy obawiają się rosnącymi cenami energii, paliw i towarów, a także problemy z dostępnością produktów będą największymi wyzwaniami stojącymi przed branżą rolną.  Sytuacja geopolityczna i ekonomiczna, w jakiej Polska znalazła się w związku z wojną w Ukrainie, jest niepokojąca.

Ostatnie tygodnie przyniosły wiele zmian – zarówno jeśli chodzi o międzynarodową sytuację polityczną, jak i gospodarczą. W ostatnim kwartale 2021 roku, a potem w pierwszych miesiącach 2022 ceny energii i paliw zauważalnie rosły, co oczywiście przekładało się na wyższe koszty towarów i usług, również tych wykorzystywanych w rolnictwie.

“Ceny większości płodów rolnych, w tym pszenicy i rzepaku, są wysokie i nadal rosną, wręcz biją rekordy na giełdach. Oczywiście jest to spowodowane w dużej mierze trwającą w Ukrainie wojną. Trzeba pamiętać, że Ukraina i Rosja są ważnymi eksporterami zbóż, a Ukraina to także dość duży eksporter rzepaku. Obecna sytuacja na pewno będzie miała wpływ na międzynarodowy handel tymi produktami, a to poskutkuje coraz wyższymi cenami” – informuje Marcin Kanownik, Menedżer ds. upraw rolniczych w firmie INNVIGO.

Obserwowane już wcześniej tendencje pogłębiły się, gdy Rosja rozpoczęła wojnę z Ukrainą. Władze tego kraju, zwanego spichlerzem Europy, poinformowały, że do końca roku wstrzymują eksport zbóż, cukru, soli i mięsa. Natomiast eksport z Rosji stanie się dużo trudniejszy ze względu na nakładane na nią sankcje. Przełoży się to na sytuację na wszystkich rynkach, natomiast negatywne skutki najbardziej odczują kraje rozwijające się, uzależnione w bardzo dużym stopniu od importu żywności.

Czytaj również: NBP: Inflacja w 2022 roku osiągnie poziom 10,8 procenta

agrarheute.com /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023