PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Ponad pół miliona złotych na zabezpieczenie gospodarstw podkarpackich rolników

Ponad pół miliona złotych na zabezpieczenie gospodarstw podkarpackich rolników

Autor: Michał Rybka 2021-12-27 09:40:14
zabezpieczenie gospodarstw

Z racji rosnącej populacji wilków czy ataków niedźwiedzi RDOŚ w Rzeszowie planuje przeznaczyć pieniądze na zabezpieczenie gospodarstw podkarpackich rolników.

Tylko w tym roku do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie wpłynęło ponad 300 wniosków odnośnie szkód wyrządzonych na Podkarpaciu przez dzikie zwierzęta chronione. RDOŚ W Rzeszowie oszacował straty na 480 tys. zł. Najbardziej problematyczne okazały się wilki. Zagryzły one niemal 200 sztuk hodowlanych zwierząt.

Prawie 600 tys. zł na walkę z dzikimi zwierzętami

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie zdecydowała się pomóc hodowcom, którzy już od dłuższego czasu mierzą się z problemem szkód wyrządzanych przez duże drapieżniki. Problem dotyczy odwiedzin wilków i niedźwiedzi w gospodarstwach. ochronagospodarstw2

RDOŚ w Rzeszowie na zabezpieczenie gospodarstw wyda ponad 570 tys. zł. Pieniądze zostaną wydane na zakup specjalistycznego sprzętu, który będzie miał za zadanie skutecznie odstraszyć drapieżniki, które sieją spustoszenie i martwią rolników. Wśród zakupionego sprzętu ma znaleźć się więcej niż 6 km siatki ogrodzeniowej, niemal 50 pastuchów elektrycznych, siatka elektryczna i np. obroże telemetryczne, które pozwolą zlokalizować niedźwiedzie.

NFOŚiGW też wspomoże zabezpieczenie gospodarstw

Dzięki pieniądzom z NFOŚiGW do realizacji mają trafić inicjatywy pn. Ochrona dużych drapieżników: niedźwiedzia brunatnego, wilka i rysia w południowej części województwa śląskiego oraz Zarządzanie populacjami gatunków chronionych powodujących szkody – stosowanie materiałów zabezpieczających przed szkodami: zakup siatki i pastuchów elektrycznych.

Ww. zabiegi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają spowodować poprawę stanu ochrony populacji dużych drapieżników na południu Polski (Śląsk, Małopolska, Podkarpacie), poprzez ograniczenie występowania sytuacji konfliktowych między nimi a człowiekiem, przeciwdziałanie synantropizacji drapieżników, ale i przeciwdziałanie ewentualnym szkodom wyrządzonym przez zwierzęta.

Czytaj także: Gospodarstwa rolne w Polsce bardzo się zmieniły

źródła: RadioRzeszow.pl/ fot. pixabay.com