PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Polskie rolnictwo w zapaści. Tak źle nie było od ponad dekady

Polskie rolnictwo w zapaści. Tak źle nie było od ponad dekady

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-16 19:15:00
polskie rolnictwo

Polskie rolnictwo znajduje się w opłakanym stanie. Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH informuje o załamaniu koniunktury w sektorze rolnym.

Wartość wskaźnika koniunktury rolnej IRG SGH (IRGAGR) obniżył się do najniższego poziomu od światowego kryzysu finansowego i gospodarczego z lat 2008-2009. "Załamanie koniunktury w IV kwartale 2021 r. pogłębiło się w pierwszym kwartale br. Wartość wskaźnika koniunktury rolnej IRG SGH (IRGAGR) ponownie spadła, o kolejne 11,5 pkt, do wysokości -23,2 pkt. To najniższa wartość wskaźnika od 13 lat, tj. od światowego kryzysu finansowego i gospodarczego z lat 2008-2009" – czytamy w informacji sygnalnej IRG SGH.

Rolnicy z wielkim niepokojem patrzą w przyszłość

Łącznie w ciągu dwóch ostatnich kwartałów wskaźnik stracił ponad 25 pkt, co jest zdarzeniem bez precedensu – oceniają analitycy IRG. Obecna wartość IRGAGR jest niższa niż rok temu o 12,6 pkt. W ciągu kwartału obniżyły się wartości obu składowych wskaźnika koniunktury: wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych, oraz wskaźnika zaufania. Oba wskaźniki cząstkowe zanotowały wartości najniższe od wielu lat; wskaźnik wyrównanych przychodów jest najniższy od drugiego kwartału 2009 r., a poziom nastrojów w rolnictwie jest najniższy od IV kwartału 1999 r.

Na nastroje panujące w gospodarstwach rolnych wywarł wpływ przede wszystkim gwałtowny wzrost kosztów produkcji i utrzymania. Odsetek gospodarstw, które z wielkim niepokojem spoglądają w najbliższą przyszłość, wynosi ponad 30 proc. – to najwyższy wynik od początku badania koniunktury rolnej przez IRG SGH, tj. od 1986 r.

Oceny rolników ich przyszłej sytuacji finansowej są bardzo pesymistyczne i sięgają poziomów nienotowanych od 20 lat. Polskie rolnictwo doświadcza kryzysu niemal równie głębokiego co w latach 2008-2009, lecz bardziej intensywnego (wyższe tempo spadków wartości podstawowych wskaźników aktywności rolnej).

polskie rolnictwo

Polskie rolnictwo nęka wiele problemów

Jak informują analitycy SGH, "zapaść w polskim rolnictwie jest powszechna". W największym stopniu odczuwają ją gospodarstwa położone w makroregionie zachodnim małe, tj. o powierzchni do 7 ha i zajmujące się uprawą roślin wieloletnich.

Ponownie spadły wydatki na zakup pasz treściwych, nawozów sztucznych i środków ochrony roślin, mimo że pierwszy kwartał roku jest zazwyczaj okresem ich zwiększenia w związku ze zbliżającym się wiosennym ożywieniem w rolnictwie. Obecne wartości sald wydatków na środki obrotowe produkcji rolnej są najniższe od 2009 r.

"Zmniejszyła się również skłonność do finansowania produkcji kredytem, a salda odpowiedzi na pytania o zamiar wzięcia kredytu oraz zrealizowany popyt na kredyt (na warunkach preferencyjnych i rynkowych) przyjęły wartości najniższe od ponad dekady" – napisano.
Badanie przeprowadzone w styczniu i lutym na próbie 2131 gospodarstw rolnych.

Instytut Rozwoju Gospodarczego został utworzony we wrześniu 1972 roku jako międzywydziałowa jednostka badawcza Szkoły Głównej Handlowej. Od 1992 roku IRG wchodzi w skład Kolegium Analiz Ekonomicznych. Instytut specjalizuje się w badaniach nad procesami i tendencjami rozwojowymi w gospodarce polskiej. Prowadzi badania koniunktury stanowiące podstawę diagnozowania sytuacji gospodarczej kraju.

Czytaj także: Rolnicy są coraz bardziej przytłoczeni wysokimi kosztami

źródła:PAP/fot.pexels.com


Autor: Kamila Ciężka

IJH: Liczba producentów ekologicznych w Polsce stale się zwiększa


Autor: Tomasz Racki

KSeF problematyczny. Firmy nie spieszą się z przechodzeniem na nowy system


Autor: Magdalena Podgórska

Kryzys energetyczny, czyli czas na szukanie oszczędności


BULT SMOGOWICZE