PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Polski Ład a płatności bezgotówkowe. Nowe obowiązki dla firm

Polski Ład a płatności bezgotówkowe. Nowe obowiązki dla firm

Autor: Tomasz Racki 2022-03-06 01:19:00
polski ład płatności bezgotówkowe

Polski Ład wprowadził nowe obowiązki dla użytkowników kas fiskalnych. Od 1 stycznia zostali oni zobowiązani do przyjmowania płatności bezgotówkowych. 

Już niedługo biznesy korzystające z kas online będą musiały dodatkowo zadbać o ich połączenie z użytkowanymi terminalami płatniczymi. Co to oznacza w praktyce? Jak przedsiębiorcy mogą odpowiedzieć na nadchodzące wyzwanie? Co zmienił Polski Ład?

Wydaje się, że wprowadzony z początkiem roku obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych obok wzmocnienia szczelności systemu podatkowego, ma być także sposobem zwalczania na mapie Polski tzw. białych plam. Chodzi o miejscowości, w których jest przynajmniej jeden punkt handlowo-usługowy, ale mieszkańcy mogą w nim płacić wyłącznie gotówką. Zmiana przepisów to również odpowiedź na potrzeby społeczeństwa, które chętnie sięga po płatności bezgotówkowe.

Obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych

Początek roku przyniósł istotne zmiany dla przedsiębiorców. Od 1 stycznia 2022 roku, zgodnie z nowymi przepisami, są oni zobowiązani do umożliwienia dokonania płatności w formie bezgotówkowej. Mówi o tym art. 19a ust. 1 Prawa przedsiębiorców: 

„Przedsiębiorca zapewnia możliwość dokonywania zapłaty w każdym miejscu, w którym działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, w szczególności w lokalu, poza lokalem przedsiębiorstwa lub w pojeździe wykorzystywanym do świadczenia usług transportu pasażerskiego, przy użyciu instrumentu płatniczego (…)”.

Co to oznacza w praktyce? Przedsiębiorcy, którzy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas fiskalnych online muszą zapewnić możliwość zapłaty za towary i usługi w formie bezgotówkowej, czyli np. kartą płatniczą (tradycyjnym plastikiem lub telefonem). Taką płatność można oczywiście przyjąć za pomocą terminala płatniczego, ale nie jest to prawnie narzucony sposób. W przepisach wyraźnie mowa o „instrumencie płatniczym”, a takim urządzeniem nie jest wyłącznie terminal. Jego rolę dzięki oferowanemu np. przez firmę PayTel S.A. rozwiązaniu typu SoftPOS, może spełniać smartfon lub tablet.

O ile dla firm konieczność przyjmowania zapłaty nie tylko w formie gotówki może wydawać się niepożądaną zmianą, tak dla ich klientów to spore ułatwienie. Warto podkreślić, że obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych jest niezależny od kwoty transakcji. W związku z tym tabliczki typu „płatność kartą od 10 zł” powinny już odejść w zapomnienie.

Konieczność integracji terminala z kasą online

Dodatkowy obowiązek czeka podmioty, które prowadząc sprzedaż korzystają z kas fiskalnych online oraz terminali płatniczych lub zastępujących je rozwiązań – aplikacji SoftPOS. Mianowicie od 1 lipca 2022 r. kasy online będą musiały być zintegrowane z terminalem płatniczym. Zgodnie z art. 19a ust. 1 Prawa przedsiębiorców, 

„Przedsiębiorca, który zapewnia możliwość przyjmowania płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, które umożliwiają połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas (…), zapewnia współpracę kasy rejestrującej z terminalem płatniczym zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących, określonymi w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie tej ustawy”.

Wobec tego, przedsiębiorcy użytkujący kasy fiskalne online, aby spełnić nałożony obowiązek, w niektórych przypadkach będą musieli dokonać wymiany kasy lub terminala — by urządzenia te mogły być ze sobą sparowane. Za brak zapewnienia współpracy kasy z terminalem płatniczym grozi kara pieniężna w wysokości 5 tys. zł. Może nałożyć ją w drodze decyzji naczelnik urzędu skarbowego.

Należy wyraźnie podkreślić, że ten nowy obowiązek nie oznacza konieczności korzystania z terminali płatniczych przez przedsiębiorców użytkujących kasy fiskalne online. Mogą oni nadal stosować inne rozwiązania, które umożliwiają przyjmowanie płatności bezgotówkowych od klientów.

Polski Ład wychodzi naprzeciw oczekiwaniom?

Blisko 65% Polaków, jako najczęstszą formę płatności, wybiera kartę płatniczą. Polski Ład częściowo wychodzi zatem naprzeciw ich oczekiwaniom. Z kolei jedynie 22% deklaruje, że ich podstawową formą płatności jest gotówka – wynika z badania „Płatności bezgotówkowe oczami Polaków 2021” zaprezentowanego przez Warszawski Instytut Bankowości. W ramach badania zapytano ankietowanych również o przyczynę sytuacji, w której nie dokonują płatności w formie bezgotówkowej. Jako powód respondenci najczęściej wskazywali na brak terminala płatniczego akceptującego kartę (38%).

Samych terminali płatniczych na polskim rynku jest coraz więcej. Według najnowszych danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski, na koniec września 2021 r. polski rynek oferował dostęp do 1,1 mln terminali POS, czyli o 23 tys. więcej niż na koniec II kwartału 2021 r. W trzecim kwartale nastąpił także wzrost liczby punktów handlowo-usługowych, które są przystosowane do akceptacji kart płatniczych. Było ich 791,9 tys., czyli więcej o 18 tys. w porównaniu do stanu na koniec czerwca 2021 roku.

Dane przedstawione przez NBP pokazują, że rośnie wartość transakcji bezgotówkowych, która na koniec września 2021 r. wyniosła 133,9 mld zł, co stanowiło wzrost o 12% w porównaniu do II kwartału ub.r. W analogicznym okresie 2020 roku wartość transakcji bezgotówkowych stanowiła 112 mld zł. Znacząco wzrosła także liczba i wartość transakcji dokonywanych kartami, których na koniec III kwartału 2021 r. było w Polsce niespełna 42,8 mln. Warto podkreślić, że konsument nie musi mieć karty płatniczej by płacić bezgotówkowo, wystarczy na przykład telefon czy zegarek z odpowiednią funkcją lub BLIK zbliżeniowy.

Czytaj także: Polski Ład w ogniu krytyki internatów. Ich obawy mogą być uzasadnione

Newseria/fot. pixabay