Mimo pandemii koronawirusa, nie zanotowaliśmy załamania w eksporcie produktów rolno-spożywczych. W 2020 r. sprzedaż żywności produkowanej w Polsce za granicę wyniósł 34 mld euro, co oznaczało wzrost o ok. 7 proc. Branża rolno-spożywcza okazała się segmentem rodzimej gospodarki odpornym na kryzys wywołany globalną epidemią. Sukcesy święci także grupa, której specjalizację stanowi polska żywność ekologiczna. Podbija ona kolejne rynki.
W konsekwencji udział sprzedaży produktów żywnościowych w obrotach handlu zagranicznego wzrósł. Producenci i firmy odpowiadające za dystrybucję polskiej żywności w krajach Unii Europejskiej i na świecie, sprostali rygorystycznym wymaganiom sanitarnym i odpowiednio zareagowali na zmieniającą się sytuację społeczno-gospodarczą.
Globalna pandemia potwierdziła, że żywność stanowi produkt pierwszej potrzeby, a zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego stanowi jedno z kluczowych wyzwań władz centralnych. Utrzymanie trwałości łańcuchów dostaw produktów rolno-spożywczych stanowiło jeden z głównych elementów strategii antykryzysowych.
Tymczasem miniony rok pokazał, że wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano spadek eksportu do prawie wszystkich państw, oprócz Niemiec oraz Szwecji, a w imporcie wzrost - z Chin, Korei Południowej i Holandii. Jedną z firm, która zwiększyła asortyment produktów spożywczych eksportowanych do Szwecji jest marka Clean Eating. Została założona w 2012 r. przez Szwedkę polskiego pochodzenia Katrin Zytomierską, popularną prezenterkę telewizyjną, propagatorkę filozofii życia wg zasad Clean Eating. Ręczna produkcja wszystkich produktów, odbywa się w oparciu o składniki dostarczane przez polskich rolników. Fabryka firmy zlokalizowana jest w Rawie Mazowieckiej.
Pandemia okazała się dużym wyzwaniem, ale mieliśmy świadomość, że produkcja i dystrybucja żywności stanowią na tyle ważny obszar gospodarki, że zachowanie ciągłości w tym sektorze jest strategicznie ważne – podkreśla Ewelina Polańczyk, odpowiedzialna za rozwój i portfolio produktowe marki Clean Eating.
Dodatkowo pandemia zmieniła nawyki zakupowe, szczególnie właśnie w krajach skandynawskich. Wzrosło zainteresowanie produktami żywnościowymi wysokiej jakości. Ludzie zaczęli świadomie konstruować dietę, żeby dbać o układ odpornościowy, zdrowie swoje i swoich najbliższych.
Czytaj także: Grupa Sokołów w proekologicznej akcji. To dobry CSR
Firma, reagując na rosnące zainteresowanie produktami ekologicznymi i zdrową żywnością, rozszerzyła portfolio produktów Clean Eating eksportowanych do Szwecji. Znalazły się w nim między innymi makarony: marchewkowy, szpinakowy i noodle czy seria bezcukrowych dżemów: z czarnej porzeczki, truskawkowego, jagodowego i malinowego. W uzupełnionej ofercie uwzględniono dwa rodzaje kombuchy: ogórek i kolendra oraz acerola i imbir. Kombucha to prastary środek leczniczy – naturalny napój probiotyczny na bazie fermentowanej herbaty z tzw. “japońskim grzybem herbacianym”.
clean eating/fot. pixabay