PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Patkowski: Złożyliśmy do KE wniosek o zgodę na zerowy VAT na żywność

Patkowski: Złożyliśmy do KE wniosek o zgodę na zerowy VAT na żywność

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-12-03 11:30:47
VAT na żywność

Wiceminister finansów Piotr Patkowski powiedział w Sejmie, że rząd złożył do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na obniżenie VAT na żywność do 0 proc.

Przypomnijmy, że zgodnie z dyrektywą VAT stosowanie stawki 0% VAT jest aktualnie niedopuszczalne i stanowi naruszenie prawa UE. Na obniżenie podatku musi wydać zgodę Komisja Europejska. Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że PiS chciał obniżyć VAT, ale KE nie wydała takiej zgody. Później okazało się, że premier – delikatnie rzecz ujmując – mijał się z prawdą, bo nikt z rządu PiS takiego wniosku nawet nie wysłał.

Będzie zerowy VAT na żywność?

Wiceminister Patkowski stwierdził, że jeśli Komisja się przychyli, to rząd wprowadzi zerowy VAT na żywność.

„Od wielu lat prowadzimy rozmowy z Komisją Europejską o zerowym VAT na książki i czasopisma, na przewozy kolejowe. Odpowiedź zawsze jest negatywna. Były rozmowy o zerowym VAT na żywność, odpowiedź była negatywna” – powiedział w czwartek w Sejmie Patkowski, odpowiadając na pytanie, czemu rząd nie zdecydował się na wprowadzenie zerowego VAT na produkty żywnościowe.

Patkowski przypomniał, że Czechy zdecydowały się na obniżkę VAT do zera i muszą się teraz tłumaczyć przed Komisją Europejską.

„Złożyliśmy do Komisji Europejskiej wniosek o zgodę na obniżenie VAT na żywność do 0 proc. i jeśli Komisja się przychyli, to wprowadzimy zerowy VAT na żywność” – dodał wiceminister finansów.

Jak trwoga, to do opozycji

Wiceminister zaapelował również do opozycji,Vat na zywnosc Patkowski aby wpłynęła na Komisję Europejską w sprawie zerowego VAT.

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Celem projektu jest obniżka stawek akcyzy na paliwa oraz energię elektryczną (a w przypadku energii elektrycznej dla gospodarstw domowych – całkowite zwolnienie z tego podatku) na okres pięciu miesięcy oraz redukcja opłaty emisyjnej od paliw i zwolnienie ich z podatku od sprzedaży detalicznej. Projekt jest częścią rządowego programu antyinflacyjnego.

Sejm zdecydował o przesłaniu projektu do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych. 

Czytaj też: KP-PSL składa w Sejmie projekt o zerowym VAT na zdrową żywność

PAP/fot.MF/fot.pixabay