O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-05-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Jak zostać rolnikiem i czerpać z tego korzyści? Krok po kroku

Jak zostać rolnikiem

Jak zostać rolnikiem? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które planują zakup ziemi rolnej, albo prostu chcą prowadzić gospodarstwo.

Nie trzeba mieć specjalistycznego wykształcenia. Według obowiązujących przepisów, które kształtują ustrój rolny wystarczy zamiast wykształcenia warto postawić na praktykę i doświadczenie. Zgodnie z prawem, rolnikiem możemy nazwać osobę, która musi być właścicielem, wieczystym użytkownikiem albo też dzierżawcą nieruchomości rolnych, których powierzchnia nie jest większa niż 300 ha.

Kwalifikacje rolnicze podstawą

Taka osoba musi samodzielnie i przejrzyście zarządzać gospodarstwem. Koncepcja ta zakłada, że ​​oprócz pracy musi samodzielnie podejmować wszystkie decyzje związane z działalnością rolniczą. Nie. Rolnik „ustawowy” to osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje rolnicze.

Jak zostać rolnikiem? Kwalifikacje rolnicze są jednym ze sposobów. Chcąc zostać rolnikiem, możemy również uzyskać stopień naukowy lub tytuł magistra w innym zawodzie niezbędnym do prowadzenia działalności rolniczej. Jeśli absolwent uczelni nierolniczej chce zostać rolnikiem, musi ukończyć studia wyższe o profilu rolniczym. Wręcz przeciwnie, jeśli ma maturę pozarolniczą, musi przedstawić dowód 3 lat dodatkowego doświadczenia w dziedzinie rolnictwa.

Jeśli poziom wykształcenia jest inny, np. liceum lub zasadnicze wykształcenie zawodowe, to aby zostać rolnikiem będziesz potrzebować 5 lat doświadczenia w pracy w gospodarstwie rolnym. Trzeba też będzie przynajmniej 5 lat mieszkać w gminie, w której mieści się nieruchomość rolnicza, którą kandydat na rolnika zarządza.

Jak zostać rolnikiem? Co daje ten status

Odpowiedzieliśmy na pytanie „Jak zostać rolnikiem?”, teraz warto wspomnieć o bonusach jakie daje ten status.

Podstawową różnicą jaką daje bycie rolnikiem to płacenie niższych składek ubezpieczenia społecznego. Wszystko dlatego, że rolnik jest ubezpieczony w KRUS, a nie w ZUS. Gdy na dodatek ma mniej niż 6 ha przeliczeniowych, nie musi płacić składki zdrowotnej. Dodatkowo możemy otrzymywać dopłaty z Unii Europejskiej.

Duża część przedsiębiorców z powodu płacenia niższych składek stara się zostać rolnikami. Żeby to zrobić powinni zlikwidować firmę, kupić ziemię i uprawiać ją przez minimum trzy lata. Dopiero po tym czasie można „zapisać się” do KRUS.

Czytaj również: Polskie rolnictwo w zapaści. Tak źle nie było od ponad dekady

Helpdesk.cdr.gov.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023