PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Inflacja w Holandii osiągnęła najwyższy poziom od prawie dwudziestu lat

Inflacja w Holandii osiągnęła najwyższy poziom od prawie dwudziestu lat

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-08 06:00:41
Inflacja

Inflacja w Holandii cały czas wzrasta. Holenderski Urząd Statystyczny (CBS) poinformował w czwartek, że inflacja w Niderlandach jest najwyższa od 2002 r. Głównym winowajcą jest wzrost cen gazu i energii elektrycznej.

Ceny towarów i usług były w październiku o 3,4 proc. wyższe niż rok wcześniej, poinformował CBS. Ostatni raz inflacja była tak wysoka w kwietniu 2002 roku. Urząd wskazał, że to konsekwencja wysokich cen paliwa a także gwałtownego wzrostu cen gazu i energii elektrycznej.

Wzrosty inflacji w całej Europie

Dziennik „NRC” zauważył, że Holandia nie jest jedynym krajem, który musi zmierzyć się ze wzrostem cen towarów i usług.inflacja anlitycy podwyzki 2

W październiku inflacja w Niemczech skoczyła do 4,5 proc., najwyższego poziomu od 28 lat, w Hiszpanii, do 5,5 procent - to najwięcej od 29 lat. W samej strefie euro inflacja osiągnęła w październiku 4,1 proc. - to najwyższy poziom od 2008 r.

Gospodarka odzyskuje siłę po pandemii i obserwujemy teraz tarcia między wysokim popytem a mniejszą podażą – ocenił Peter Hein van Mulligen, główny ekonomista CBS, cytowany w komunikacie prasowym.

W ubiegłym tygodniu Europejski Bank Centralny miał w swoim programie trzy tematy: „Inflacja, inflacja, inflacja” – przypomniał słowa prezes EBC Christine Lagarde dziennik „Algemeen Dagblad”. Jednak Lagarde uspokajała sytuację twierdząc, że wzrost inflacji jest przejściowy.

Optymizmu szefowej EBC nie podziela profesor Lex Hoogduin. Ekonomista twierdzi w „AD”, że Europejski Bank Centralny nie robi nic, aby ograniczyć szkody związane z gwałtownym wzrostem inflacji. Jego zdaniem należy przestać pobudzać gospodarkę wpompowując w nią miliardy euro i stopniowo podnosić stopy procentowe.

Inflacja w Polsce rekordowa od lat

Dziesiąty miesiąc roku przyniósł dalszy wyraźny wzrost w okolice 6,5-6,6 proc., licząc rok do roku. Mamy do czynienia ze splotem szeregu proinflacyjnych czynników – powiedział ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak.

Ceny paliw wzrosły w porównaniu do września o ok. 4 proc. Mieliśmy także do czynienia z podwyżkami cen nośników energii. W październiku weszła w życie zaakceptowana przez URE nowa taryfa gazowa. Rosły także wyraźnie koszty opału oraz ogrzewania.

Czytaj również: Ekonomiści: Inflacja na koniec roku przekroczy poziom 7 proc.

PAP/fot.Pixabay