PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Ile zarabia rolnik? Czy własne gospodarstwo rolne jest opłacalne?

Ile zarabia rolnik? Czy własne gospodarstwo rolne jest opłacalne?

Autor: Świat Rolnika 2022-09-10 21:00:00
Ile zarabia rolnik

Ile zarabia rolnik?  Jest to pytanie, jakie zadaje sobie duża część osób, które swoją przyszłość chcą związać z hodowlą, bądź rolnictwem.

W dzisiejszych czasach posiadanie własnego gospodarstwa to może być prosta droga do sukcesu. Czasem wystarczy jeden hektar ziemi rolnej. Główny Urząd Statystyczny pokazuje, ile zarabia rolnik. Zazwyczaj poziom wynagrodzenia zależy od miejsca zamieszkania i profilu swojej działalności. Dochód zależy głównie od produktów rolnych sprzedawanych przez rolników, a także od cen tych produktów.

Charakterystyka zarobków rolnika

Dochody z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych są generalnie niskie i pokrywają jedynie podstawowe wydatki na życie. Jednak gdy masz dużo ziemi, masz możliwość produkcji rolnej. Dzięki temu na powierzchni do 100 hektarów można z łatwością wysiewać nasiona do odsprzedaży w sezonie.

Zatem ile zarabia rolnik? Obecnie jest to średnio około 4051,47 złotych brutto miesięcznie. Jest to niska kwota, która dotyczy małych rolników indywidualnych, leśników, czasem rybaków. Dużo zależy od wielkości twojej uprawy. Jeśli sam wyceniasz produkty rolne, zarabiasz tyle pieniędzy, ile możesz. Rolnik w Polsce z jednego hektara zarabia średnio około 4000 złotych brutto miesięcznie.

Ile zarabia rolnika

Ile zarabia rolnik ze 100 hektarów?

Zatem ile zarabia rolnik posiadający pole o powierzchni 100 hektarów? W wyliczeniach ekspertów uwzględniono również dochód rolników na 100 hektarów. W Polsce płace w sektorze rolnym wynoszą około 25-50 tys. EUR rocznie. W porównaniu z krajami europejskimi jest to bardzo słaby wynik. We Francji próg rentowności eksploatacji działalności rolniczej wynosi do 250 000 euro rocznie.

Porównując medianę zarobków ze średnimi krajowymi, pokazują się one bardzo źle. Nie ma jednak uniwersalnych zasad dotyczących dochodów rolników. Wszystko zależy od wielkości plonu, posiadanej ziemi i możliwości technologicznych rolnika. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego dochody gospodarstw rolnych indywidualnych rosną o około 500 zł rocznie.

Pensja rolnika w Polsce nie jest zbyt wysoka, ale pozwala na dość wygodne życie. Aby zostać rolnikiem, musisz ukończyć pokrewną szkołę. Potrzebujesz także ziemi do uprawy ziemi uprawnej. Dochód z rolnictwa w dużej mierze zależy od tego, ile posiadasz hektarów użytków rolnych. Ważna jest również pogoda sezonowa. Im więcej zbierasz, tym więcej zarabiasz.

Czytaj również: Elektroniczne świadectwa fitosanitarne weszły w życie 1 lipca

Magazynprzedsiebiorcy.pl /fot.pixabay