PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Handel rolniczy ułatwiony. Sprzedaż bezpośrednia w piątki i soboty

Handel rolniczy ułatwiony. Sprzedaż bezpośrednia w piątki i soboty

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-11-08 11:29:27
Handel rolniczy

Handel rolniczy będzie ułatwiony. Sejm RP uchwalił 29 października ustawę o ułatwieniach w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników.

Ustawa reguluje prowadzenie takiego handlu w wyznaczonych miejscach w piątki i soboty. Celem wprowadzenia przepisów jest rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej w miastach m.in. przez wprowadzanie przez władze gmin piątku i soboty, jako dnia sprzedaży bezpośredniej dla rolników sprzedających swoje produkty.

Handel rolniczy w piątki i soboty

Rolnicy i domownicy będą mogli w tych dniach prowadzić handel rolniczy i sprzedawać produkty spożywcze wyprodukowane w swoich gospodarstwach oraz wyroby rękodzieła, nie wnosząc opłaty targowej. Takie rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia dochodów w gospodarstwach rolnych, a także sprzyjać będzie upowszechnianiu produktów lokalnych, skracaniu i dywersyfikacji kanałów dystrybucji przez tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży dla spożywczych produktów lokalnych.

Przepisy ustawy wpisują się w politykę realizowaną w ramach Polskiego Ładu dla Polskiej Wsi. Planowane jest, że przepisy ustawy wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku.  Obecnie ustawa oczekuje na procedowanie w Senacie RP.

 Czytaj też: Fundacja Zwierzęta Podhala ukradła konie, które potem trafiły na handel?

MRIRW/fot.pixabay