PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Handel łatwiejszy dla rolników? Ustawa trafiła do prezydenta

Handel łatwiejszy dla rolników? Ustawa trafiła do prezydenta

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-11-26 19:30:00
Handel

Handel może stać się łatwiejszy dla rolników. Senat w piątek nie wniósł poprawek do ustawy o ułatwieniach w handlu dla rolników.

Nowe przepisy mają zachęcić rolników do sprzedaży własnych produktów w wyznaczonych miejscach, co ma zwiększyć dochody gospodarstw rolnych. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Handel ułatwiony dla rolników

Za podjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 97 senatorów, nikt nie był przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Teraz ustawa mówiąca o tym, aby handel był ułatwiony w prowadzeniu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników trafi do podpisu prezydenta.

Ustawa była inicjatywą posłów Kukiz-15. Celem nowych przepisów jest rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej w miastach m.in. poprzez wprowadzanie przez władze gmin dnia sprzedaży bezpośredniej, kiedy samorząd udostępniałaby miejsca dla rolników chcących sprzedawać swoje produkty.

Przepisy regulują, że miejsce do prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników wyznaczy rada gminy w drodze uchwały. Rolnicy mają być ponadto zwolnieni od opłaty targowej.

Handel w niedzielę legalny?

W trakcie prac nad handel ustawą w Senacie przedstawiciel resortu rolnictwa był pytany, czy skoro w ustawie wskazuje się piątki i soboty, czy to ustawa pozwala rolnikom prowadzić handel w niedziele.

Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk zapewnił, że ustawa nie wyklucza handlu w niedziele przez rolników.

"Również w niedziele można handlować – nie ma takiego zakazu" – powiedział.

Autorzy ustawy uważają, że ułatwienie w handlu ma się przyczynić do zwiększenia dochodów gospodarstw rolnych, a także sprzyjać upowszechnianiu produktów lokalnych. Ma służyć też skracaniu i dywersyfikacji kanałów dystrybucji. Posłowie i senatorowie wskazywali, że łatwiejszego dostępu do produktów bezpośrednio od rolnika oczekują także konsumenci.

Warto dodać, że rolniczy handel detaliczny był jednym z tematów Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, który realizując wniosek zgłoszony podczas IX posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji. Dzięki temu, możliwe, że rolniczy handel detaliczny będzie jasno uregulowany.

Oglądaj też: (O)ceny rolnicze: Handel zagraniczny na rynku mleka

PAP/fot.pixabay