PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Glapiński: Górny pułap stóp procentowych w okolicy 4–4,5 proc.

Glapiński: Górny pułap stóp procentowych w okolicy 4–4,5 proc.

Autor: Polska Agencja Prasowa 2022-03-11 11:00:00
Glapiński

Mówiłem wcześniej, że górny pułap stóp procentowych to 4–4,5 proc., dziś bym to pewnie podwyższył – powiedział prezes NBP Adam Glapiński.

Z punktu widzenia NBP najważniejsze jest przezwyciężenie inflacji – dodał. Podczas konferencji prasowej prezes NBP był pytany, jaki może być górny pułap stóp procentowych. "Mówiłem wcześniej o 4-4,5 proc., dziś bym to podwyższył, ale proszę mnie spytać za miesiąc. Niewątpliwie gdzieś w tych okolicach, może jeszcze trochę wyżej, może niżej, jest jakiś pułap, którego przekroczenie powodowałoby negatywne silne efekty dla gospodarki” – odpowiedział Glapiński.

Prezes NBP o sytuacji gospodarczej

Dodał, że z punktu widzenia NBP najważniejsze jest przezwyciężenie inflacji. Szef banku centralnego podkreślił, że inflacja zmaleje, kiedy spadną ceny surowców energetycznych na świecie.

Zaznaczył, że czarny scenariusz byłby taki, że inflacja jest uporczywa i maleje tempo wzrostu gospodarczego. "Musimy zdusić inflację do takiego poziomu, by nie była bardzo dokuczliwa. Proszę pamiętać, że spadek wartości złotego nas interesuje, dlatego że podwyższa inflację. Dlatego stanowi to w tej chwili pierwszoplanowy przedmiot zainteresowania NBP" – powiedział prezes NBP Adam Glapiński.

We wtorek Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 75 pkt bazowych. Tym samym główna stopa NBP, referencyjna, wzrosła do 3,50 proc. To szósta podwyżka stóp procentowych z rzędu. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku.

Adam Glapiński podniósł stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 75 pkt bazowych, o czym poinformował Adam Glapiński.

Wcześniej, ekonomiści PKO przekonywali, że podwyżka będzie większa. Zdaniem ekonomistów Banku Pekao, RPP zdecyduje się na większą, niż wcześniej oczekiwano podwyżkę stóp procentowych. Stopy procentowe zostaną podniesione o 1 pkt. proc.

„Do rangi głównego problemu urasta kwestia kursu walutowego. Jego poziom i dynamika stwarzają obecnie ryzyko pogłębienia szoku cenowego, a dotychczasowa, skoordynowana interwencja NBP i MF nie wystarczyła, by zrównoważyć wzrost premii za ryzyko i słabszy wzrost gospodarczy. Z tego względu uważamy, że RPP zdecyduje się wykorzystać ścieżkę stóp procentowych do wpłynięcia na dynamikę tych procesów. Zamiast spodziewanych wcześniej 50 pb., stopy procentowe na najbliższym posiedzeniu wzrosną o 100 pb.” – podano w poniedziałkowym raporcie Banku Pekao.

Czytaj również: Przeworska: Rosnące ceny nawozów spowodują wzrost cen żywności

PAP/fot.https://twitter.com/nbppl


IJH: Liczba producentów ekologicznych w Polsce stale się zwiększa

Autor: Kamila Ciężka 2022-06-26 01:00:00

KSeF problematyczny. Firmy nie spieszą się z przechodzeniem na nowy system

Autor: Tomasz Racki 2022-06-25 22:00:00

Kryzys energetyczny, czyli czas na szukanie oszczędności

Autor: Magdalena Podgórska 2022-06-25 21:00:00

BULT SMOGOWICZE