O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-01-2022

Autor: Polska Agencja Prasowa

Eksperci: Styczniowa sprzedaż detaliczna powinna utrzymać wysoki poziom

sprzedaż detaliczna

Bank PKO BP w komentarzu do danych GUS prognozuje, że zarówno styczniowa sprzedaż detaliczna jak i jej dynamika powinna być wysoka.

A to wszystko za sprawą wspierania sprzedaży poprzez efekty bazowe, czyli niską aktywność w gospodarce na początku ub. r. związaną z ograniczeniami pandemicznymi. Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że sprzedaż detaliczna w cenach stałych w grudniu 2021 r. wzrosła o 8,0 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 14,9 proc. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 16,9 proc. rdr.

Sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań

PKO BP w poniedziałkowym komentarzu do danych GUS podkreślił, że po zaskakująco dobrej produkcji przemysłowej i dynamice wynagrodzeń, wynik sprzedaży detalicznej uplasował się poniżej oczekiwań.

"Odczyt grudniowy był zaniżany przez sprzedaż samochodów (-8,5 proc. r/r) oraz mebli, RTV i AGD (+1,5 proc. r/r), co może być efektem ograniczeń podażowych. W naszej ocenie popyt konsumpcyjny pod koniec ubiegłego roku pozostawał silny, pomimo rekordowego wzrostu cen. Szacujemy, że +deflator+ sprzedaży detalicznej wzrósł do rekordowego poziomu 8,2 proc. r/r z 8,1 proc. r/r w listopadzie" – wskazano.sprzedazdetaliczna2

Jak dodano, wyhamowanie rocznej dynamiki sprzedaży odzieży (+31,1 proc. r/r z +55,8 proc. r/r) oraz mebli, RTV i AGD (+1,5 proc. r/r wobec +10,3 proc. r/r) jest skutkiem wygaśnięcia efektu niskiej bazy statystycznej związanej z ubiegłorocznym lockdownem w listopadzie.

"W tym roku handel w okresie okołoświątecznym działał bez zaburzeń, co sprzyjało rozłożeniu zakupów świątecznych w czasie na listopad i grudzień. W grudniu sprzedaż farmaceutyków i kosmetyków przyspieszyła (+18,8 proc. r/r vs 18,2 proc. r/r), solidna była też sprzedaż w kategorii pozostałe, która m.in. obejmuje niektóre markety budowlane (+20,3 proc. r/r). Sprzedaż żywności wzrosła w grudniu realnie o 0,9 proc. r/r wobec 2,9 proc. r/r w listopadzie, szacowana przez nas pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach (obejmująca największą sieć dyskontową) zwiększyła się o 14,3 proc. r/r wobec wzrostu o 15,3 proc. r/r w listopadzie. Udział sprzedaży przez internet spadł w grudniu do 10,2 proc. z 11,4 proc. w listopadzie, był jednak o 1,1 pp wyższy niż przed rokiem potwierdzając, że pandemia przyspieszyła zmianę preferencji konsumentów i upowszechnianie się kanałów zdalnych. W minionym miesiącu 23,2 proc. sprzedaży prasy i książek oraz 24 proc. sprzedaży odzieży zostało zrealizowane przez internet" – tłumaczą analitycy.

Ubiegły rok przyniósł wzrost gospodarczy Polski

Według PKO BP sprzedaż detaliczna jak i jej dynamika w styczniu powinna być wysoka, wspierana ponownie przez efekty bazowe, czyli niską aktywność w gospodarce na początku 2021, która była związana z ograniczeniami pandemicznymi.

"Średnioterminowe perspektywy konsumpcji są jednak podgryzane przez silne wzrosty cen, które ograniczają realny wzrost dochodów, pomimo imponujących dynamik nominalnych (+11,2 proc. r/r wzrostu wynagrodzeń w grudniu). Tezę tę potwierdza obserwowane od kilku miesięcy pogorszenie nastrojów konsumentów" – przyznano.

Analitycy banku dodali, że podtrzymują prognozę, iż w czwartym kwartale 2021 r. Polskie PKB urosło o 6,5 proc. rok do roku, a cały rok zamknął się wzrostem gospodarczym na poziomie 5,5 proc. rok do roku.

Czytaj także: Inflacja według Konfederacji Lewiatan pogarsza nastroje konsumenckie

źródła: PAP/ fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023