O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

15-08-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Dyskonty nie odnotowały mniejszej liczby kupujących w I połowie roku

Dyskonty

W pierwszej połowie tego roku nastąpiło wyhamowanie w handlu detalicznym, ale dyskonty nie odnotowały mniejszej liczby kupujących – wynika z opublikowanego w poniedziałek badania Panelu Gospodarstw Domowych firmy GfK.

Dyskonty nie notują mniejszej liczby klientów

"Wciąż chętnie odwiedzamy dyskonty, znów spożywamy posiłki poza domem, a także coraz większą uwagę zwracamy na zdrową dietę i ekologię" - dodano.
Jak przypomniano, rok 2020 zmienił styl życia Polaków, a ograniczenia w funkcjonowaniu gospodarki przełożyły się na zmianę zachowań konsumpcyjnych, dzięki czemu w ub. roku zyskał sektor spożywczego handlu detalicznego.

"Kiedy przez część pierwszego półrocza 2021 r. możliwy był częściowy powrót do tzw. normalności, nastąpiło wyhamowanie zakupów w handlu detalicznym" - zauważono w raporcie.wydatki na zakupy

Dyskonty notują spadki sprzedaży poszczególnych kategorii

Jak wskazano, spadki sprzedaży poszczególnych kategorii, np. świeżego mięsa (o 10,2 proc.) i paczkowanych wędlin (o 4,7 proc.) lub świeżych warzyw (o 4 proc.) świadczą o tym, że nabywcy częściej spożywają posiłki w lokalach gastronomicznych.

Kanałem sprzedaży, który według GfK zbudował i umocnił lojalność oraz relacje z konsumentami, okazały się dyskonty. "Tylko one nie odnotowały mniejszej liczby kupujących w pierwszym półroczu 2021 r." – wskazano.

Jak zauważono, wyhamowanie sprzedaży w I półroczu 2021 r. dotyczy również kanału online. "Według danych Panelu GfK w pierwszej połowie bieżącego roku internetowe zakupy w kategorii FMCG spadły o 4,2 proc. w stosunku do zeszłego roku" - napisano. "Warto jednak pamiętać, że w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. jest to wzrost o blisko 50 proc." - dodano.

Czytaj także: Biedronka traci najwięcej lojalnych klientów. Lidl najgłębiej penetruje rynek

Według GfK pandemia wzmocniła część rozwijających się od dawna trendów konsumenckich, takich jak np. większa popularność produktów ekologicznych. "Polscy nabywcy deklarują, że przywiązują większą wagę do swoich diet, a także składów kupowanych produktów" - podano. Dodano, że popularnością cieszą się roślinne zamienniki mięsa (wzrost o 179 proc. w pierwszej połowie 2021 r. w porównaniu do tego okresu w roku ubiegłym) oraz nabiału (+50 proc.). Wzrosła również popularność takich produktów, jak np. surowe i wędzone ryby (+24,1 proc.), oliwa z oliwek (+19,6 proc.) i bakalie (+11 proc.).

swiatrolnika.info 2023