O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-05-2021

Autor: Polska Agencja Prasowa

Blokada Kanału Sueskiego wciąż ma wpływ na światowy transport

Blokada Kanału Sueskiego

Globalny transport morski nadal odczuwa konsekwencje zablokowania Kanału Sueskiego przez kontenerowiec Ever Given w marcu – podaje portal Nikkei Asia. Porty na całym świecie wciąż usuwają zatory w ładunkach, zwiększone przez zakłócenia spowodowane pandemią koronawirusa. Takie skutki ma do dziś blokada Kanału Sueskiego.

Blokada Kanału Sueskiego to wciąż wielki kłopot

Od czasu wypadku Ever Given pod koniec marca stawki frachtu kontenerowego wzrosły o ponad 10 proc, co zmusiło firmy do częstszego korzystania z transportu lotniczego, który jest znacznie droższy, i transportu kolejowego, który jest znacznie wolniejszy.

W związku z tym globalne łańcuchy dostaw są nadal zakłócone - podkreśla japoński portal.blokada kanalu sueskiego

Kontenerowiec, pływający pod panamską banderą i obsługiwany przez tajwańską firmę Evergreen Marine Corp., zaklinował się na ważnej drodze wodnej 23 marca, powodując znaczne zakłócenia w globalnym ruchu poprzez zablokowanie ponad 400 statków, zanim został ostatecznie usunięty sześć dni później.

Czytaj także: Wegański terror na uczelni! Studenci są wściekli!

Blokada Kanału Sueskiego – co ze statkiem i załogą?

Ever Given, jeden z największych kontenerowców na świecie, jest przetrzymywany na Wielkim Jeziorze Gorzkim między dwoma odcinkami kanału w ramach sporu z japońską firmą leasingującą statki, Shoei Kisen Kaisha Ltd.

Egipski sąd odrzucił we wtorek apelację Shoei Kisen i przychylił się do dalszej konfiskaty statku w związku ze sporem o wysokość odszkodowania, jakie ma zapłacić właściciel. Władze kanału żądają 916 mln dolarów.

Pochodząca z Indii 26-osobowa załoga, która przebywa wciąż na statku, może być tym bardzo zaniepokojona, ponieważ nie ma na razie żadnych oznak, że w najbliższym czasie zostanie osiągnięte porozumienie między Egiptem a właścicielami Ever Given. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, załoga można utknąć na statku na lata.

Zdarza się, że członkowie załogi pozostają uwięzieni na statkach z powodu międzynarodowych sporów morskich.

"Guardian" opisał szczegółowo losy marynarza Mohammada Aishy, który od dwóch lat samotnie strzeże statku w Zatoce Sueskiej, zaledwie 80 km na południe od miejsca, w którym przetrzymywany jest obecnie Ever Given. Może on przebywać na lądzie jedynie przez dwie godziny, by zdobyć pożywienie i wodę lub naładować telefon.

Władze kanału prowadzą dochodzenie w sprawie przyczyny wejścia statku na mieliznę, ale jeszcze nie ogłosiły jego wyników.

PAP/fot. YT

 

swiatrolnika.info 2023