PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Rynek i ceny / Agrobiznes / Analitycy: do końca roku inflacja w Polsce przekroczy 6 procent rdr

Analitycy: do końca roku inflacja w Polsce przekroczy 6 procent rdr

Autor: Polska Agencja Prasowa 2021-10-13 23:35:54
inflacja

Do końca roku inflacja w Polsce przekroczy 6 proc. rdr. z powodu utrzymującej się w najbliższych miesiącach podwyżki cen żywności – prognozują analitycy Goldman Sachs.

Inflacja będzie rosnąć

Według ekspertów presja cenowa na rynku energii prawdopodobnie przełoży się na wyższą inflację w kolejnych kwartałach.

W opinii ekspertów Goldman Sachs (GS) w nadchodzących miesiącach inflacja w krajach Europy Środkowo-Wschodniej nadal będzie rosnąć, głównie przez efekty bazowe oraz podwyżkę cen żywności i surowców energetycznych.inflacja anlitycy podwyzki 2

Jak czytamy w poniedziałkowym komentarzu GS, bank oczekuje, że w Polsce "ostateczny odczyt inflacji za wrzesień potwierdzi wstępne szacunki, które pokazały wzrost inflacji o 0,3 pp do 5,8 proc. rdr".

Analitycy przewidują, że wzrost cen żywności utrzyma się w najbliższych miesiącach, co spowoduje, że do końca roku inflacja przekroczy 6 proc. rdr.

"Ponadto presja cenowa na rynku energii prawdopodobnie przełoży się na wyższą inflację w kolejnych kwartałach" – wskazano. Ekonomiści szacują też, że w przyszłym roku inflacja utrzyma się przez dłuższy czas na wysokim poziomie.

Jak będzie w innych krajach?

W przypadku Czech analitycy przewidują stopniowy wzrost inflacji bazowej przez resztę roku. "Inflacja bazowa na koniec roku wyniesie 4,9 proc. rdr, a w całym 2021 r. średnio 3,4 proc., czyli znacznie powyżej górnego przedziału tolerancji Czeskiego Banku Narodowego (2 proc. ± 1pp) – oceniono.

Czytaj także: Inflacja rośnie. Aż 94 proc. seniorów dotkliwie odczuwa podwyżki

Według szacunków banku inflacja w Rumunii przyspieszy natomiast z 5,2 proc. do 5,7 proc. rok do roku ze względu na rosnące ceny gazu w całej Europie; w połączeniu z efektami bazowymi doprowadzi to do wzrostu cen energii. GS oczekuje ponadto, że ceny żywności spowodują wzrost inflacji zasadniczej. "Ponieważ wielu dostawców usług komunalnych w Rumunii zapowiada znaczne podwyżki cen w najbliższych miesiącach, GS spodziewa się, że do końca roku inflacja wzrośnie do ok. 7 proc. rdr, a następnie w przyszłym roku będzie stopniowo spadać" – wskazano.