Talk icon

Informacje

29-03-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Śruta rzepakowa – najlepszy zamiennik śruty sojowej

Śruta rzepakowa

Śruta rzepakowa i wytłoki rzepakowe stanowią cenny komponent paszowy w żywieniu zwierząt. Jednakże nie może ona całkowicie zastąpić śruty sojowej, zwłaszcza w żywieniu zwierząt młodych i hodowlanych. W Polsce sporządzono właściwe receptury paszowe, w których wskazano najlepszy udział śruty rzepakowej w zależności od wieku i kierunku chowu fundamentalnych gatunków zwierząt.

Śruta rzepakowa – zamiennik śruty sojowej

Zamiennikiem śruty sojowej może być poekstrakcyjna śruta rzepakowa, gdyż charakteryzuje się ona podobnym poziomem wielu aminokwasów. Śruta stała się w sruta rzepakowa paszepełni wartościową paszą białkową z korzystnym składem białkowym, kiedy do uprawy wprowadzono podwójnie ulepszone odmiany rzepaku zawierające śladowe ilości kwasu erukowego i glukozynolanów. W porównaniu ze śrutą sojową, śruta rzepakowa zawiera także wyższą zawartość metioniny i cystyny, a także wapnia, fosforu oraz magnezu. Uzyskana w procesie ekstrakcji oleju z nasion rzepaku, przy użyciu rozpuszczalników śruta rzepakowa zawiera pewne ilości witamin, które mogą stanowić uzupełnienie potrzebnej dawki witamin dla zwierząt. Białko rzepakowe cechuje się wysoką wartością biologiczną, nieznacznie wyższą niż białko śruty sojowej.

Wartość pokarmowa śruty rzepakowej i śruty sojowej

Wartość pokarmowa 1 kg śruty rzepakowej poekstrakcyjnej o zawartości 88% suchej masy i tłuszczu do 3% wynosi 10,7 MJ EM i 295 g białka strawnego. Porównując – wartość pokarmowa 1 kg poekstrakcyjnej śruty sojowej o zawartości 88% suchej masy waha się od 12,1 do 12,9 MJ EM i od 305 do 374 g białka strawnego.

Produkcja śruty rzepakowej w małych tłoczniach

Tłocznie, które przerabiają rzepak na zimno wytwarzają śruty rzepakowe o zawartości 8-12% tłuszczu, 32-33% białka ogólnego i o wartości pokarmowej 12,3 MJ EM w 1kg. Maksymalny czas przechowywania to 3 miesiące w suchych, zaciemnionych i chłodnych miejscu. Aby zabezpieczyć przed procesami oksydacji tłuszczu należy dodać przeciwutleniacze.

Żywienie zwierząt gospodarskich śrutą rzepakową – śruta rzepakowa, a trzoda chlewna

Popularnym źródłem dostarczania energii świniom jest śruta rzepakowa. Jedynie w wypadku prosiąt w okresie przebywania przy maciorze nie poleca się stosowania śruty rzepakowej. Warchlaki i tuczniki posiadają bardziej rozwinięty przewód pokarmowy, który umożliwia im wykorzystanie składników pokarmowych zawartych w śrucie rzepakowej. Pasz, w których składzie znajduje się śruta rzepakowa, nie powinno stosować się do zwierząt reprodukcyjnych, gdyż przyczynić się to może do pogorszenia ich stanu zdrowia oraz negatywnie wpłynąć na reprodukcję.

Śruta rzepakowa, a drób

Dla każdego gatunku i grupy produkcyjnej ptaków stosuje się mieszankę ze śrutą rzepakową. Karmienie brojlerów wszystkich gatunków ptaków w zalecanych ilościach poekstrakcyjnej śruty rzepakowej nie wywiera negatywnego wpływu na zdrowie i efekty produkcyjne oraz smak i inne właściwości jakościowe mięsa. Maksymalna partycypacja śruty rzepakowej w mieszankach pokarmowych powinny stanowić 10% ze względu na niską wartość energetyczną. Śrutę rzepakową docenia się, pod względem jej wysokobiałkowości, w żywieniu kur nieśnych, podczas reprodukcji jak i produkcji jaj spożywczych. Tylko stosowanie śruty rzepakowej w zalecanych ilościach nie wpływa negatywnie na zapładnialność, wylęgowość, nieśność oraz cechy jakościowe jaj. W żywieniu kur powinno stosować się pasze rzepakowe najwyższej jakości w dawkach zgodnie z wytycznymi dla danej grup zwierząt.

Czytaj także: Zgnilizna twardzikowa – czym jest i jak z nią walczyć?

Śruta rzepakowa, a przeżuwacze

Jedne z najszerszych zastosowań śruty rzepakowej znajdziemy w żywieniu przeżuwaczy. Jednakże z dużą ostrożnością należy podchodzić do podawania mieszanek pokarmowych zawierających śrutę rzepakową cielętom. Zalecana ilość wytłoki rzepakowej w mieszankach treściowych wynosi około 10% udziału, z wiekiem może być zwiększona do 20%, natomiast dla rosnącego bydła mogłaby wynosić do 25%. Dorosłe przeżuwacze najlepiej wykorzystują białka zawarte w mieszanka żywieniowych zawierających śrutę rzepakową.

Śruta rzepakowa, a owce

Również w żywieniu owiec można zastosować mieszanki ze śrutą rzepakową. Procentowo udział wytłoki rzepakowej w żywieniu maciorek może stanowić 20% mieszanki treściwej, dla jagniąt ssących 15%, a dla jagniąt tuczonych 25%. Są to bezpieczne ilości dla stanu zdrowia matek oraz wskaźnika rozrodu owiec. Dodatkową informację stanowi fakt, iż dla tuczu jagniąt śruta rzepakowa może być jedyną paszą białkową w mieszankach treściwych.

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych/AO/fot. pexel Mantas Hesthaven/ pexel George Becker

 

swiatrolnika.info 2023