Talk icon

Informacje

08-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Światowe ceny żywności rosną trzeci miesiąc z rzędu

Światowe ceny żywności

Jak wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), światowe ceny żywności wzrosły w sierpniu trzeci miesiąc z rzędu. Wzrost spowodowany był przede wszystkim wzrostem cen zbóż, olejów i cukru. Indeks mięsa również był w dużej mierze stabilny, chociaż konkretne jego rodzaje odnotowały zawirowania ceny na rynku w wyniku gwałtownego wzrostu importu do Chin.

Światowe ceny żywności znów rosną

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), światowe ceny żywności wzrosły w sierpniu trzeci miesiąc z rzędu w wyniku wyższych cen zbóż paszowych, olejów roślinnych i cukru. Wskaźnik cen żywności FAO, który mierzy miesięczne zmiany koszyka zbóż, nasion oleistych, produktów mlecznych, mięsa i cukru, wyniósł w zeszłym miesiącu 96,1 punktu, w porównaniu z 94 punktami w lipcu.

FAO oświadczyło również, że uprawy zbóż na całym świecie wciąż są na dobrej drodze do osiągnięcia rocznego rekordu. Wskaźnik cen zbóż wzrósł w sierpniu o 1,9% w porównaniu z poprzednim miesiącem i o 7% wyżej niż rok wcześniej. Według FAO wśród głównych upraw najbardziej wzrosły ceny sorgo, jęczmienia i ryżu. Znacząco wzrosła również wartość kukurydzy, napędzana obawami o perspektywy produkcji w USA po ostatnich zniszczeniach plonów w stanie Iowa.

Światowe ceny żywności jeśli chodzi o indeks cen olejów roślinnych wzrosły o 5,9% w ujęciu miesięcznym, powracając mniej więcej do poziomów odnotowanych na początku roku podczas wybuchu pandemii. Wzrost wartości oleju palmowego był wspierany przez spodziewane spowolnienie produkcji w głównych krajach produkujących, co w połączeniu z silnym globalnym popytem importowym ma doprowadzić do obniżenia poziomu zapasów.

Bartłomiej Orzeł – nowy pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze

Światowe ceny żywności – mięso stabilne, ale...Swiatowe ceny zywnosci

Średnie ceny cukru wzrosły o 6,7% w porównaniu z lipcem, co odzwierciedla prognozy spadku produkcji z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w Unii Europejskiej i Tajlandii. Silny popyt importowy w Chinach również wpłynął na światowe ceny żywności.

Natomiast indeks produktów mleczarskich praktycznie nie zmienił się w ciągu miesiąca: spadek cen sera i pełnego mleka w proszku został skompensowany wyższymi cenami masła i odtłuszczonego mleka.

Światowe ceny żywności w przypadku indeksu mięsa były również w dużej mierze stabilne, przy spadku cen wołowiny i drobiu, podczas gdy ceny wieprzowiny wzrosły po spadku przez cztery kolejne miesiące w wyniku gwałtownego wzrostu importu do Chin.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023