Talk icon

Informacje

12-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Rybołowy z podpoznańskich lasów zaobrączkowane przez ornitologów

Rybołowy

Po ponad 100 latach w lasach koło Włoszakowic osiedliły się rybołowy. Ptaki po wyjęciu z gniazda trafiły w ręce ornitologów, którzy dokonali skrupulatnych pomiarów. Rybołowy otrzymały po dwie obrączki - srebrną ornitologiczną i czarną obserwacyjną. Na koniec włoszakowiccy leśnicy nadali imiona młodym rybołowom - Jan i Maria.

Rybołowy zaobrączkowane

Leśnicy z Włoszakowic wraz z ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów zaobrączkowali parę młodych rybołowów. Rybołowy osiedliły się w tych lasach dopiero po ponad stu latach. Ptaki po wyjęciu z gniazda trafiły w ręce ornitologów, którzy dokonali skrupulatnych pomiarów. Określono między innymi wagę samicy na ok. 1,5 kg i samca na ok. 1,34 kg, oraz wiek i pomierzono długości skrzydeł, chorągiewek, ogona, dzioba i środkowej sterówki. Rybołowy otrzymały po dwie obrączki - srebrną ornitologiczną i czarną obserwacyjną. Na koniec włoszakowiccy leśnicy nadali imiona młodym rybołowom - Jan i Maria.

W Polsce występuje tylko 30 par tych ptaków i gniazdują one głównie na Mazurach i Pomorzu Zachodnim, w Północnej Wielkopolsce oraz na Ziemi Lubuskiej. W przeszłości rybołowy występowały w Polsce znacznie częściej. Jeszcze w XIX w., ich liczebność wynosiła ok. 300 par. Spadek liczebności rybołowów spowodowany jest głównie przez degradację środowiska, nielegalny odstrzałoraz specyficznymi wymaganiami co do miejsca gniazdowania.

Rybołowy są gatunkiem migrującym i odlatują na zimę do Afryki, a do Polski wracają pod koniec marca. Osobniki dożywają średnio 20-30 lat, żywią się tylko rybami, dorosła para potrafi zjeść w ciągu roku ok 150-170 kg ryb. U ptaków występuje odwrócony dymorfizm płciowy, oznacza to, że samice są większe i silniejsze od samców.

Młode bociany czarne już zaobrączkowane i można je oglądać online

Rybołowy pod opieką leśników

Aby rybołowy wyprowadziły lęgi ważne jestRybolowy zapewnienie im spokoju, stąd wokół gniazd w nadleśnictwie utworzono strefę ochrony okresowej i całorocznej. Oznacza to, że od 1 marca do 31 sierpnia nie wolno przebywać w granicy 500 m od gniazda oraz 200 m po odlocie ptaków na zimowiska.
Lasy Państwowe wraz z Komitetem Ochrony Orłów od kilku lat wspólnie prowadzą projekt „Ochrona rybołowa na obszarach SPA Natura 2000”. Budują platformy lęgowe i prowadzą monitoring, a działania te mają zwiększyć liczebność rybołowów w Polsce.

W leśnym gnieździe w Nadleśnictwa Chojna, przygotowanym na rybołowy pojawiły się sokoły wędrowne. Para ptaków zajęła nadrzewną platformę lęgową i złożyła jaja, z których wykluły się dwa pisklęta. Na dwójkę młodych natrafili ornitolodzy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" podczas inspekcji. Zdjęciami maluchów pochwaliła się na swoim facebooku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie.

Miały być rybołowy, są sokoły wędrowne! Lęg sokołów wędrownych na terenie Nadleśnictwa Chojna został wyprowadzony na jednym z gniazd zlokalizowanym w lesie na drzewie ("nadrzewnych"), co jest rzadkością w skali kraju. Zasadniczo platforma została przygotowana w ramach projektu ochrony rybołowów, jednak dla ptaków nie ma żadnej różnicy - kto pierwszy ten lepszy.

– czytamy na profilu.

lasy.gov.pl/fot.Lasy Państwowe,Tomasz Maćkowiak

 

swiatrolnika.info 2023