Talk icon

Informacje

08-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Żurawie niszczą rolnikom uprawy! Zniszczyły nawet 10% plonów!

Żurawie

Żurawie niszczą uprawy polskim rolnikom. W niektórych miejscach zniszczyły nawet 10% plonów. Niestety prawo nie przewiduje odszkodowania za szkody wyrządzone przez te zwierzęta. Rolnikom pozostaje więc tylko przepędzać ptaki i liczyć na to, że rząd zmieni zdanie co do wypłacania pieniędzy za ponoszone przez nich straty. Po stronie rolników stoi Rzecznik Praw Obywatelskich.

Żurawie zmorą rolników

W całej Polsce coraz częściej dochodzi do niszczenia upraw rolników prze chronione ptaki. Żurawie i gęsie wydziobują ziarna, a jedynym sposobem rolników na pozbycie się nieproszonych gości jest ciągłe odstraszanie ptaków. Z plagą żurawi na polach walczy od dłuższego czasu rolnik Zdzisław Rydziel. Jak mówi, straty na kilku hektarach kukurydzy wynoszą już około 10%. Rolnik ustawił białe płachty na drągach, by odstraszać żurawie, ale to niewiele dało.

Dzień, dwa było spokój, nie widziałem, żeby tak chodzili, ale rano i wieczorem, ale bez obiad na pewno byli, przyjechałem pod wieczór zobaczyć ślady, były świeże wydziobania kukurydzy, gdzie ziarno jest wybrane, a zielenizna zostaje, od wiosny są straty przez gęsi i żurawie.

– opowiada Zbigniew Rydziel.

Jedyne zalecenia dla rolników poszkodowanych przez żurawie czy gęsi to odstraszanie ptaków, na przykład metodą hukową, albo przez puszczanie nagrań odgłosów ich naturalnych wrogów. Sęk w tym, że w przypadku ptaków objętych ochroną, konieczne jest zezwolenie na ich odstraszanie z własnych pól.

Jest możliwość uzyskania pozwolenia ustnego, bo mamy świadomość, że trzeba szybko reagować. Obowiązuje ono przez okres 7 dni. W tym czasie osoba, która ma ten problem musi złożyć wniosek pisemny na który my już wtedy wydajemy pisemną decyzję.

– informuje Robert Szymański z RDOŚ w Bydgoszczy.

Minister Ardanowski: Obowiązkiem państwa jest wyrównywać szanse

Żurawie niszczą plony, a odszkodowania nie będzie

W Polsce jest coraz więcej przypadkówZurawie niszczenia upraw przez chronione ptaki. Głównie spowodowane jest to przez wzrost ich populacji. Ponadto rośnie też powierzchnia upraw, które są ich przysmakami. Poszkodowany przez żurawie rolnik uważa, że państwo powinno wziąć odpowiedzialność za szkody wyrządzane przez żerujące ptaki. Obecnie zgodnie z ustawą regionalny dyrektor ochrony środowiska odpowiada za szkody wyrządzone przez gatunki objęte ochroną - żubra, wilka, rysia, niedźwiedzia oraz bobra, a nie za ptaki.

Na szkody wyrządzane przez żurawie i wydry skarżyli się już dwa lata temu rolnicy na spotkaniach regionalnych Rzecznika Praw Obywatelskich. Prawo nie przewiduje możliwości odszkodowania za szkody wyrządzone przez te zwierzęta. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody Rada Ministrów może jednak określić swym rozporządzeniem inne gatunki zwierząt chronionych wyrządzających szkody, za które odpowiada Skarb Państwa. Według Rzecznika Praw Obywatelskich rząd powinien to właśnie zrobić.

tvp.pl/rpo.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023