Talk icon

Informacje

20-03-2021

Autor: Monika Faber

Rumianek – biało-żółty skarb naszych ogrodów, łąk i pól

Rumianek

Rumianek jest roślina jednoroczną, która charakteryzuje się biało-żółtymi drobnymi kwiatkami. Nie jest wymagająca co do podłoża, a z powodu jej licznego zastosowania w kosmetologii i ziołolecznictwie zaczęła być uprawiana również na plantacjach. Uznawany jest za jeden z najbardziej popularnych i najskuteczniejszych ziół w Polsce.

Rumianek – najpopularniejsze zioło lecznicze

Roślina ta należy do jednej z najbardziej pospolitych w Polsce. Jest często używana w ziołolecznictwie oraz kosmetologii. Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) można spotka w ogrodach, na łąkach i polach. Jest jednoroczny i ze względu na swoje szerokie zastosowanie powstało również wiele jego plantacji. Charakteryzuje się biało-żółtymi kwiatkami o niewielkich rozmiarach, które skupiane są w liczne koszyczki kwiatowe. Roślina ta uznawana jest za jedną z najbardziej leczniczych spośród naturalnych zasobów dostępnych w Polsce.rumianek 567

Jak rumianek wpływa na problemy układu pokarmowego?

Roślina ta bogata jest w szeroki wachlarz wartości jak: olejki eteryczne, kumaryny, flawonoidy, poliacetyleny, śluzy, garbniki katechinowe, fitosterole, gorczyce, garbniki, cholinę, witaminę C, sole mineralne i substancje śluzowe. Rumianek działa przeciwzapalnie i rozkurczowo na gładkie mięśnie przewodu pokarmowego. Najlepszym sposobem na wykorzystanie rośliny w powyższych problemach jest zaparzenie sobie herbaty z suszków. Działa ona łagodząco i przeciwzapalnie oraz rozkurcza mięśnie i drogi żółciowe, a także usprawnia perystaltykę jelit. Dodatkowo może być również stosowana przy nadkwaśności żołądka i w leczeniu choroby wrzodowej. Zioło to jest bardzo dobre również w stanach napięcia nerwowego oraz przy zwalczaniu problemów ze snem.

Rumianek, a kosmetyki

Rumianek charakteryzuje się również właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwbakteryjnymi oraz łagodzącymi. W związku z powyższym stał się on powszechnym składnikiem kosmetyków, takich jak: maści, kremy, balsamy, żele pod oczy, toniki, szampony, płyny do kąpieli, maseczki i mleczka. Roślina ta niezależnie od postaci idealnie sprawdza się podczas problemów skórnych. Zwłaszcza w kwestii trądziku, gdyż łagodzi świąt, podrażnienia i owrzodzenia. Okłady z naparów warto stosować również podczas gojenia się ran i oparzeń. Zioło to idealnie sprawdza się również w domowym sposobie leczenia zapalenia spojówek oraz jamy ustnej. Co więcej ma również zbawienne właściwości przy leczeniu zmian skórnych wywołanych przez dermofity.

Czytaj także: Ceny żywności w 2021 roku nadal będą rosnąć

Rumianek i jego dodatkowe zastosowania

Rumianek przeznaczony jest przede wszystkim dla osób ze skłonnościami do alergii i delikatną skórą. Dlatego też idealnie sprawdza się jako składnik kosmetyku dla dzieci. Ponadto nawilża skórę oraz dodaje jej blasku. Szampany z jego dodatkiem przeznaczone są do jasnych włosów, gdyż zioło to wykazuje właściwości rozjaśniające. Co więcej przywraca im gładkość, elastyczność oraz zdrowy połysk, a także zapobiega pojawieniu się łupieżu.

Źródło: cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023