Rosyjskie cła eksportowe mogą spowodować straty u producentów zbóż!

Oczekuje się, że nowe rosyjskie cła eksportowe będą kosztować producentów zbóż 211 miliardów rubli (2,9 miliarda dolarów) w tym roku, szacuje rosyjska agencja analityczna SovEcon. Na tę liczbę składa się przede wszystkim utrata wartości, jaką firmy miałyby ze sprzedaży zboża po niższych cenach producentom pasz i żywności na rynku krajowym.
Rosyjskie cła eksportowe będą wprowadzane gdy cena pszenicy przekroczy 200 dolarów za tonę
Rosyjski rząd ma również przeznaczyć dodatkowe dotacje w wysokości 40 miliardów rubli (530 milionów dolarów) dla producentów zbóż, aby uchronić ich przed gwałtownym spadkiem marginesu biznesowego – poinformowało rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa państwowej agencji informacyjnej Tass. Pieniądze muszą zostać rozdzielone między regiony Rosji proporcjonalnie do ich wkładu w całkowitą produkcję zboża w kraju.
Rosyjski rząd rozważa wprowadzenie nowego cła eksportowego
– powiedział 4 lutego rosyjski minister rozwoju gospodarczego Maxim Reshetnikov prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.
W nadchodzących latach rosyjskie cła eksportowe będą wprowadzane za każdym razem, gdy cena pszenicy przekroczy 200 dolarów za tonę. Powiedział, że kwota ta wyniesie 70 procent dostępu między 200 dolarami za tonę a rzeczywistą ceną.
Czytaj też: Zboża – światowe zapasy zredukowane do minimum!
Rosyjskie cła eksportowe mają w teorii ustabilizować ceny zbóż
Rząd nałożył na eksport pszenicy cło w wysokości 25 euro za tonę od 15 lutego do 1 marca. Od 15 marca rząd będzie pobierał 25 euro za tonę eksportowanego zboża i 10 euro za tonę jęczmienia.
Rosyjskie cła eksportowe zapewnią stabilizację cen, a zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie producentów rolnych, według Ministerstwo Rolnictwa.
Polityka nowego rządu na rynku zbóż prawdopodobnie przyniesie ulgę cenową krajowemu przemysłowi paszowemu i spożywczemu, ale oczekuje się, że stworzy poważne problemy dla producentów zbóż, a obiecane dotacje mogą nie mieć znaczenia.
Przy wydajności 3 ton na hektar rosyjskie cła eksportowe zmniejszyłyby rentowność biznesu o 15 000 rubli (200 dolarów) na hektar i o 25 000 rubli (320 dolarów) na hektar w regionach o wysokich plonach. Nie można też zapominać, że rosną koszty branży nasion, nawozów, środków ochrony roślin i sprzętu. Oczywiście zyski producentów zbóż znacznie spadną, co oznacza, że producenci rolni będą musieli przestawić się na bardziej prymitywne technologie
– powiedział Anton Permyakov, prezes gospodarstwa rolnego Wierchnikawski.
Dodał, że branża już się zgodziła i zaakceptowała wprowadzenie ceł od połowy lutego do końca sezonu jako „nieuniknione zło”, ale tak naprawdę nikt nie jest gotowy na wprowadzenie ceł na czas nieokreślony.
Jeśli cło zostanie przedłużone na następny sezon, sektor upraw straci większość swojej atrakcyjności inwestycyjnej. Oznacza to, że zarówno producenci maszyn rolniczych, jak i cały łańcuch wartości stracą pieniądze
– podkreślił Permyakov.
allaboutfeed.net/fot.Pixabay