Rosyjscy naukowcy tworzą stado elitarnych byków

Rosyjscy naukowcy wprowadzają zaawansowaną technologię naukową separacji plemników według płci, tworząc w ten sposób stado elitarnych byków. Wszystkie buhaje przeszły ocenę genomiczną, a wśród nich są osobniki, które należą do 1-3% najlepszych na świecie pod względem potencjału genetycznego. Pierwsze zwierzęta zapłodniono plemnikami „męskimi” w lipcu, obecnie około 25 tysięcy krów jest w ciąży. Pierwsze cielęta urodzą się w kwietniu 2021 roku.
Rosyjscy naukowcy tworzą elitarne bydło
Duża rosyjska firma rolno-przemysłowa zajmująca się hodowlą bydła mięsnego wprowadza do produkcji zaawansowane osiągnięcia naukowe z zakresu genetyki. Rosyjscy naukowcy tworzą stado składające się wyłącznie z elitarnych buhajów. Naukowcy ze specjalistycznego laboratorium genotypowania wykorzystują technologię do selekcji nasienia od najlepszych buhajów według płci, aby znacznie zwiększyć produkcję mięsa i poprawić jego właściwości konsumenckie. W tym celu wybrano najbardziej rasowe byki dawców, które są trzymane na specjalnej farmie.
W naszej ”elitarnej drużynie” jest 25 byków, które pracują jako dawcy nasienia. Jest to 16 Angus (rasa Aberdeen Angus - byki dające marmurkowe mięso), trzy wagyu (inna odmiana marmurkowego mięsa) i pięć byków holsztyńskich (nabiał). Są trzymane w wydzielonym miejscu na stacji odbioru nasienia, trzymane są w boksach. Wszystkie nasze buhaje przeszły ocenę genomiczną, a wśród nich są osobniki, które należą do 1-3% najlepszych na świecie pod względem potencjału genetycznego.
– powiedział Izwiestii Nikolai Elatkin, szef firmowego centrum selekcji genomicznej.
W celu zrekompensowania wysokiej utraty energii u elitarnych byków hodowlanych, rosyjscy naukowcy opracowali spersonalizowaną, wysoce odżywczą porcję. Ulepszone żywienie i szczególna opieka nad bykami pozwala na regularne pobieranie nasienia, które trafia do laboratorium, gdzie plemniki są rozdzielane ze względu na płeć.
Wysyłamy surowy ejakulat do laboratorium, gdzie jest sprawdzany pod względem jakości, rozcieńczany i przepuszczany przez specjalny sortownik.
– powiedział Nikolai Elatkin.
Nowy wiceminister środowiska powołany. Zajmie się również leśnictwem
Rosyjscy naukowcy są dobrych myśli
Również w laboratorium wyselekcjonowane męskie plemniki są automatycznie pakowane w słomki zawierające 1–2 miliony plemników, co jest zwykle potrzebne do wykonania jednej dawki sztucznej inseminacji. Rosyjscy naukowcy zapewniają, że mogą być one użyte bezpośrednio do inseminacji krów lub uratowane poprzez zamrożenie ciekłym azotem.
Separacja plemników według płci to zaawansowana technologia, która przeniknęła do hodowli zwierząt. Ale łatwiej jest wybrać dokładnie „żeńskie” plemniki: jest mniej błędów w określaniu płci. Jest problem z „męskimi”. Muszą być pokolorowane, a kolorystyka niestety daje widmo, a nie dokładną odpowiedź. Można oczywiście zebrać tylko te w jaskrawych kolorach, ale w tym przypadku wiele plemników trzeba będzie usunąć.
– powiedział Pavel Volchkov, kierownik laboratorium inżynierii genomicznej MIPT.
Rosyjscy naukowcy zapewniają, że w przypadku bydła ma to mniejsze znaczenie. Do zapłodnienia krów wystarczą dość niskie dawki (1-2 mln plemników), więc ta technologia ma sens. Nawet jeśli naukowcy uzyskają od sztucznie zapłodnionych zwierząt 40% jałówek i 60% byków, a jeszcze lepiej odpowiednio 30 i 70%, to wynik ten będzie już rewolucyjnym wydarzeniem w hodowli bydła mięsnego.
Stworzenie stada samców to przykład tego, że naprawdę udało nam się zaadaptować najlepsze praktyki naukowe i stać się liderami w świecie wysokich technologii w hodowli zwierząt. W tej chwili transfer embrionów i separacja płci są najnowszymi osiągnięciami nauki. Wszyscy światowi przywódcy w tej dziedzinie robią to samo i miło jest wiedzieć, że jest wśród nich Rosja.
– podkreślił Volchkov.
Pierwsze zwierzęta zapłodniono plemnikami „męskimi” w lipcu, obecnie około 25 tysięcy krów jest w ciąży. Pierwsze cielęta urodzą się w kwietniu 2021 roku.
meatinfo.ru/fot.pxhere