Rośliny zielarskie – w jaki sposób chronić plantacje ekologiczne?

Rośliny zielarskie w zależności od celu, do którego są przeznaczone, podzielić można przede wszystkim na: przyprawowe, lecznicze, olejkowe i barwierskie. Należy jednak pamiętać, że podział nie może być zawodny i powinno się go traktować umownie ze względu m.in. na to, ze wiele ziół zaliczyć można do kilku grup.
Rośliny zielarskie – właściwości
Rośliny zielarskie zawdzięczają swoje właściwości zawartym w nich złożonym związkom organicznym, które wyróżniają się wysoką aktywnością fizjologiczną. Takie związki określa się mianem ciał czynnych, które pod względem składu chemicznego są dość skomplikowane i łatwo mogą ulegać różnym przemianom, zarówno podczas wzrostu, jak i w trakcie suszenia. Dlatego też metodę uprawy, termin zbioru, warunki przechowywania czy suszenia powinno się dobrać w taki sposób, żeby roślina nie straciła swoich wartości. Każda roślina charakteryzuje się innymi wymaganiami glebowymi i klimatycznymi. Wiele gatunków po przeniesieniu do zupełnie innego otoczenia posiada zdolność przystosowania się do nowego środowiska. Należy jednak wziąć pod uwagę, że proces jest zazwyczaj długotrwały i może przebiegać z różnym skutkiem dla różnych gatunków – niekiedy dochodzi np. do zanikania cech pozytywnych rośliny.
Rośliny zielarskie – środki ochrony roślin
Plantatorzy powinni wziąć pod uwagę fakt, że niestety nie ma zbyt wielu zarejestrowanych środków ochrony roślin, które zostały dopuszczone do stosowania w ekologicznej uprawie roślin zielarskich. Ochrona polega przede wszystkim poprzez stosowanie dwóch głównych metod: mechaniczno-fizycznej oraz biologicznej. W praktyce najczęściej dąży się do kompleksowego stosowania oraz integracji metod zwalczania. Rośliny zielarskie chroni się przede wszystkim za pomocą stosowania właściwego płodozmianu. Właściwy płodozmian stosuje się zarówno w celu zwalczania szkodników, ale i ze względu na następstwo roślin po sobie oraz na sąsiedztwo tych samych gatunków. Takie działania eliminują przede wszystkim rozprzestrzenianie się za pomocą wiatru i narzędzi, chorób i szkodników ze starych plantacji na młode rośliny.
Rośliny zielarskie, a płodozmian
Płodozmian w gospodarstwie, w którym uprawia się różne gatunki roślin zielarskie, powinno się układać w taki sposób, żeby uwzględnić wszelkie dane dotyczące stanu nasilenia występowania szkodników i chorób obecnie, jak również w poprzednich latach. Obserwacja i rejestracja liczebności i zmienności nasilenia agrofagów na poszczególnych polach umożliwia prognozowanie ich pojawienia się w kolejnych latach. Dlatego też przy płodozmianie warto wykluczyć uprawy, które w określonych warunkach mogą zostać zaatakowane przez konkretne choroby i szkodniki. Takie działanie jest szczególnie istotne w warunkach, w których zakłada się plantację obsadzoną punktowo oraz na plantacjach wieloletnich, szczególnie narażonych na uszkodzenia spowodowane przez szkodniki glebowe.
Czytaj także: Ceny zbóż – niezwykle wysoki popyt na świecie wpływa na dalsze wzrosty!
cdr.gov.pl/fot.pixabay