Talk icon

Informacje

20-06-2021

Autor: Emilia Gromczak

Roślina pastewna o wysokiej zawartości białka. Sprawdź!

Roślina pastewna o wysokiej zawartości białka.

Roślina pastewna jest uprawiana w celu pozyskania zielonej masy, przeznaczonej do skarmiania i do przerobu na kiszonkę. Wśród typowych roślin wysoką zawartość białka posiada koniczyna z grupy roślin motylkowo drobnonasiennych. Wyróżnić możemy m.in. koniczynę czerwoną i białą. Czym charakteryzują się te rośliny pastewne?

Roślina pastewna ma duże znaczenie gospodarcze

Roślina pastewna, a dokładnie grupa roślin motylkowych drobnonasiennych mają największe znacznie gospodarcze. Zapewniają paszę dla zwierząt inwentarskich, wzbogacają glebę, spulchniają, poprawiają zawartość substancji organicznej oraz poprawiają jej strukturę gruzełkowatą. Zaliczamy do nich: koniczyny, luceryny, komonicę, esparceta, inkarnatka. Niekiedy do tej grupy zalicza się także, należącą w zasadzie do strączkowych roślin, seradelę. Na bilans paszowy mają wpływ również rośliny nie motylkowe, takie jak słonecznik pastewny czy kukurydza. Słonecznik daje duże plony wartościowej masy zielonej, a kukurydza jest użytkowana na ziarno i wspomnianą już zieloną masę.

Przeczytaj: Rzodkiew oleista – cenny przedplon w uprawie ziemniaków

Koniczyna jako roślina pastewna

Koniczyna to roślina pastewna o dużej zawartości białka. Najpopularniejsza jest koniczyna czerwona, która daje duży plon wartościowej paszy. Jest to roślina miododajna, która po wysiewie oraz wiosną szybko się rozwija. Kwitnie od maja do września. W Krajowym Rejestrze widnieje 12 odmian koniczyny czerwonej, podzielone są na grupy diploidalne i tetraploidalne. Odmiany diploidalne są mniej podatne na porażenie przez mączniaka prawdziwego, a tetraploidalne wytwarzają dłuższe łodygi i większe listki oraz kwiatostany.

Równie popularna jest koniczyna biała, która jako roślina pastewna wyróżnia się odpornością na przegryzanie i udeptywanie przez zwierzęta, szybko regenerujeroślina pastewna koniczyna biała się po wypasie, ma wysoką zawartość białka (18-28%) i wysoką strawność masy organicznej. 

Uprawa roślin motylkowych

Rośliny motylkowe nie mają wysokich wymagań cieplnych, są odporne na przymrozki wiosenne, Wymagania wodne nie są zbyt duże, choć do wzrostu i rozwoju potrzebują sporo wody. Koniczyna czerwona, podobnie jak lucerna, ma wysokie wymagania co do przedplonów, dlatego najczęściej uprawia się je zaraz po okopowych jako wsiewki w jęczmień lub w czystym siewie. Koniczyna, jako roślina pastewna ma wymagania w uprawie niemal identyczne jak jęczmień, w który najczęściej jest wsiewana. Co ważne rośliny motylkowe są wrażliwe na osiadanie roli, orka powinna być wykonana 3 tyg. przed siewem. Koniczynę sieje się najczęściej wiosną, w roślinę ochronną, gdyż dobrze znosi zacienienie przez zboża jare przy rozstawie rzędów 12-15 cm.  

pfhb.pl/empi2.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023