Talk icon

Informacje

04-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Rolnicy w Europie – gdzie mogą liczyć na najwyższe zarobki?

Rolnicy

Rolnicy w Europie odnoszą sukcesy na bardzo różnych poziomach. Niemieccy są w czołówce, jeśli chodzi o wydajność. Ale niektóre kraje są znacznie bardziej produktywne. Dowiedz się jakie są różnice w poszczególnych krajach.

Europejscy rolnicy walczą o sprzedaż i korzystne ceny na tym samym rynku

Rolnicy w Europie walczą o sprzedaż i dobre ceny na tym samym rynku. Nie wszędzie to działa równie dobrze, ponieważ: Struktury rolnicze są bardzo różne.

Zaczyna się od wielkości firmy, a kończy na stopniu mechanizacji i ukierunkowaniu produkcji. Wiele różnic ma charakter historyczny – nie trzeba nawet patrzeć na Europę Wschodnią czy Niemcy Wschodnie.

Również w Europie Zachodniej różnice między strukturami gospodarstw a dochodami rolników są ogromne.

Przyczyn należy szukać nie tylko w ukierunkowaniu produkcji, a warunki naturalne – również bardzo różne warunki na rynku ziemi – tj. ceny zakupu i dzierżawy – odzwierciedlają te duże różnice.

Niemniej jednak dane krajowe zarejestrowane przez Komisję Europejską pozwalają na przybliżone porównanie pomiędzy krajami członkowskimi – z jednej strony pod względem struktur, az drugiej pod względem produktywności danego rolnictwa .

Niemieccy rolnicy radzą sobie całkiem nieźle w porównaniu europejskim – zwłaszcza jeśli chodzi o wydajność z hektara – ale także jeśli chodzi o inne parametry ekonomiczne.

Rolnicy holenderscy są liderami pod względem wartości produkcji

Jednak niemieccy rolnicy nie zajmują czołowejRolnicy 02 pozycji w rankingu rolników europejskich. Najwyższą pod względem wartości produkcji grupę tworzą koledzy z Holandii – zdecydowanie wyprzedzając wszystkich – a na kolejnych miejscach między innymi z Belgii, Włoch i Danii.

Podczas gdy wartość produkcji rolnej dla holenderskich rolników o niewielkiej powierzchni ziemi i intensywnej produkcji wynosiła ostatnio około 15 700 euro na hektar, w pozostałych trzech krajach wynosiła od 6 333 euro w Belgii do 4 232 euro dla rolników duńskich.

Wymienione cztery kraje należą również do krajów o najwyższych cenach gruntów i dzierżawy w Unii Europejskiej. Gospodarstwa we wszystkich czterech krajach, które mają tylko 11 hektarów we Włoszech i 36 hektarów w Belgii, są znacznie mniejsze niż gospodarstwa w Niemczech, liczące ponad 60 hektarów.

Oznacza to również: bardzo wysoka jest nie tylko produktywność obszarowa czy intensywność produkcji – ale także dochód na gospodarstwo. Jednak w statystykach uwzględniona jest również uprawa owoców i warzyw – a szczególnie silni są tam holenderscy i włoscy rolnicy.

Według danych Komisji gospodarstwo rolne w Holandii wygenerowało w 2020 roku ponad 500 tysięcy euro – w Danii wciąż było to ok. 315 tysięcy euro – a we Włoszech, ze względu na znacznie mniejszą wielkość gospodarstwa, do indywidualnego gospodarstwa napłynęło tylko niecałe 50 tysięcy euro.

Czytaj też: Pracownicy w rolnictwie – ilu ich właściwie jest?

Niemieccy rolnicy znacznie wyprzedzają Francję i Hiszpanię

A jak sobie radzą niemieccy rolnicy? Jeśli pominiemy tak małe kraje jak Malta, Cypr i Luksemburg, Niemcy zajmują piąte miejsce w rankingu produktywności obszarowej – po czterech wymienionych wyżej krajach.

Przy około 3400 euro na hektar wartość produkcji niemieckich rolników jest znacznie wyższa niż ich kolegów we Francji, Hiszpanii i Skandynawii. Przewaga nad dużymi rolniczymi krajami Europy Wschodniej – takimi jak Polska i Rumunia – jest jeszcze większa. Francuscy rolnicy generują wartość produkcji 2670 euro z hektara, w Hiszpanii 2250 euro, a w Polsce niecałe 1900 euro z hektara.

Ale jest też faktem: we wszystkich tych krajach ceny gruntów i dzierżawy są również znacznie niższe niż w Niemczech, ponieważ ziemia najwyraźniej „nie jest tak rzadka” jak w Niemczech. Pod względem orientacji produkcyjnej Francję najlepiej porównać z Niemcami – z rolnikami niemieckimi, którzy uzyskują znacznie większe dochody z produkcji mleka i trzody chlewnej, podczas gdy francuscy zarabiają więcej na produkcji zbóż i uprawach rolnych niż rolnicy w tym kraju.

Wreszcie, jeśli spojrzymy jeszcze raz na wartość produkcji na gospodarstwo – Niemcy, z około 205 000 euro na gospodarstwo, znacznie wyprzedzają rolników we Francji z 163 000 euro i jeszcze więcej przed swoimi kolegami w Hiszpanii z wartością produkcji 55 000 euro na gospodarstwo.

Najważniejsze jest być może to, że europejscy rolnicy działają w bardzo różnych warunkach i najwyraźniej mają bardzo różne sukcesy gospodarcze.

agrarheute.com/fot.Pixabay/Flickr

swiatrolnika.info 2023