Talk icon

Informacje

14-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Kolejne ogniska ASF w Polsce! Już 50 gospodarstw zarażonych wirusem!

Kolejne ogniska ASF

Afrykański pomór świń nie odpuszcza. GIW poinformował, że wykryto kolejne ogniska ASF w polskich gospodarstwach. Wszystkie ogniska wirusa zostały stwierdzone w województwie lubelskim. W ostatnich dniach nastąpił znaczny przyrost zakażeń afrykańskim pomorem świń, a kolejne ogniska ASF pojawiają się dosłownie z dnia na dzień. W najbliższym czasie nic nie wskazuje na to, że liczba nowych zakażeń w jakikolwiek sposób zostanie ograniczona. Zdaniem KZP-PTCH pośrednio winne temu są… żniwa.

Kolejne ogniska ASF w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że na podstawie wyników badań wyznaczono trzy kolejne ogniska ASF w Polsce. Wszystkie ogniska wirusa zostały stwierdzone w województwie lubelskim.

Pierwsze z najnowszych, a jednocześnie 48 ognisko ASF w tym roku zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 78 świń (63 prosięta, 7 tuczników oraz 8 loch). Hodowla położona jest w miejscowości Gorajec Zastawie, w gminie Radecznica, w powiecie zamojskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo leży na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wcześniej stwierdzonymi ogniskami ASF w gminie Radecznica.

Kolejne ogniska ASF zostały wykryte na terenie powiatu biłgorajskiego. Pierwsze zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 699 świń (274 prosiąt, 365 tuczników, 56 loch oraz 4 knury). Hodowla leży w miejscowości Majdan Stary, w gminie Księżpol. Z kolei 50. ognisko wykryto w gospodarstwie, w którym utrzymywano 6 świń (1 tucznik, 3 lochy oraz 2 knury), położonym w miejscowości Olchowiec, w gminie Obsza. Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszystkie procedury związane z likwidacją choroby.

Prace rolne to zagrożenie dla dzieci. Minister Maląg apeluje o ostrożność!

Kolejne ogniska ASF to wynik żniw?

W ostatnich dniach nastąpił znaczny przyrost Kolejne ogniska ASFzakażeń afrykańskim pomorem świń, a kolejne ogniska ASF pojawiają się dosłownie z dnia na dzień. W najbliższym czasie nic nie wskazuje na to, że liczba nowych zakażeń w jakikolwiek sposób zostanie ograniczona. Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej uważa bowiem, że za wzrost zakażeń odpowiadają żniwa, które wkraczają w decydującą fazę i mogą mieć kluczowy wpływ na migracje zwierzyny, która jest głównym wektorem wirusa.

Ogniska u świń pojawiają się sezonowo w okresie letnim. Nie udało się jednak jednoznacznie ustalić przyczyn nasilania się liczby ognisk w tym okresie. Podejrzewamy, że może to mieć związek z intensywnymi pracami polowymi w okresie żniw. Uprawy polowe stały się ulubionym miejscem żerowania rosnącej populacji dzików. W 2018 roku potwierdzono rekordową liczbę 109 ognisk ASF u świń. W 2019 liczba ta spadła o połowę. W roku bieżącym na chwilę obecną potwierdzono 32 ogniska, ale sezon letni przecież jeszcze się nie skończył

– czytamy w komunikacie KZP-PTCH

Niebagatelny wpływ na kolejne ogniska ASF i obecny stan zakażeń mają problemy z odstrzałem sanitarnym wśród dzików, które spowodowane są blokadami organizowanymi bezprawnie przez przedstawicieli aktywistów prozwierzęcych. Przykłady krajów Europy Zachodniej pokazują, że tylko masowy odstrzał dzików związany z drastyczną redukcją ich populacji może przynieść oczekiwane rezultaty, których konsekwencją jest ograniczenie zasięgu ASF.

wetgiw.gov.pl/fot.Agnieszka Radzik/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023