Talk icon

Informacje

06-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Rolnictwo wertykalne przyszłością dla uprawy ziół?

Rolnictwo wertykalne

Rolnictwo wertykalne i jego koncepcja upraw w pomieszczeniach zyskuje popularność wśród rolników na całym świecie – zwłaszcza tych, którzy uprawiają zioła, warzywa liściaste oraz jadalne mikro warzywa i kwiaty.

Rolnictwo wertykalne – alternatywa dla tradycyjnych upraw?

Rolnictwo wertykalne ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjną uprawą ziół, a zasada jest prosta. Jeden pokój jest oświetlony fioletowymi żarówkami LED, a pojemniki z ziołami są ustawione jeden na drugim

– wyjaśnia holenderski przedsiębiorca z Hortidialy.

Dzięki uprawie wertykalnej mogę posadzić zioło i mam pewność, że będzie gotowe do sprzedaży za pięć tygodni. Masz również pewność co do jakości swojego produktu. Dzieje się tak, ponieważ produkt jest optymalnie kontrolowany. Roślina rośnie równomiernie dzięki oświetleniu LED, więc też lepiej smakuje

– dodaje przedsiębiorca

Spełnia również oczekiwania klientów, którzy coraz częściej domagają się terminowej dostawy produktów takich jak zioła. Oczywiście nie możemy zapominać o trwałości tej metody uprawy. Zwłaszcza, że rolnictwo wertykalne zużywa bardzo mało gazu i jest pozbawione wszelkich pestycydów

– tłumaczy przedsiębiorca

Oprócz ziół uprawa wertykalna dobrze nadaje się do innych upraw, takich jak warzywa liściaste (sałata) oraz jadalne mikro warzywa i kwiaty, a także grzyby, a nawet truskawki.

Czytaj też: Ozon zmniejsza pozostałości pestycydów podczas transportu owoców.

Rolnictwo wertykalne – fińska firma skorzystała na pandemii koronawirusa

Podczas pandemii fiński start-up zyskał na znaczeniu. Pomaga w uprawie zielonych warzyw, jagód i warzyw w ogrodach wertykalnych, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie.

Rolnictwo wertykalne, które wykorzystuje warstwy upraw ułożone pionowo i uprawiane w obiektach o kontrolowanej temperaturze, zużywa znacznie mniej wody i powierzchni ziemi niż tradycyjne rolnictwo.

Start-up iFarm debiutuje na rynku przygotowanym do silnego boomu. Firma odkryła interesującą koncepcję na tym wciąż rodzącym się rynku i opracowuje technologie pionowego zarządzania rolnictwem, wyposażone w system operacyjny zdolny do przechwytywania ogromnych ilości danych.

Mamy już grupę partnerów finansowych zaangażowanych w rozwój naszej działalności, a teraz istnieje bezpośrednia szansa na tego typu inwestycje w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Holandii, Rosji i Zjednoczone Emiraty Arabskie

– wyjaśnia Alex Lyskovsky, współzałożyciel i prezes iFarm.

Rolnictwo wertykalne miał tę interesującą zaletę, zwłaszcza w czasie pandemii, w której tak wiele przestrzeni zawodowych jest pustych, jest możliwość wykorzystania środowiska miejskiego do ułatwienia uprawy. Uprawiając rośliny bliżej mieszkańców miast, firma może zaoferować niezrównaną wydajność logistyczną i świeżość.

agrimaroc.ma/fot.Wikimedia/Pikist

swiatrolnika.info 2023