Talk icon

Informacje

22-08-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Rolnictwo cyfrowe – trzy czynniki wpływające na rewolucję w branży

Rolnictwo cyfrowe

Branża rolna przechodzi rewolucję cyfrową. Dzięki dostępności na dużą skalę czujników, kamer i innych technologii mobilnych i komputerowych, o których w przeszłości mogliśmy tylko pomarzyć, hodowcy mają do dyspozycji ogromne ilości danych i stopniowo przechodzą na rolnictwo cyfrowe – mówi dr Gajendra Pratap Singh.

Rolnictwo cyfrowe – technologie monitorowania upraw stają się coraz tańsze

Jego zdaniem istnieją trzy główne elementy, które sprawią, że branża przejdzie na rewolucyjne rolnictwo cyfrowe. Po pierwsze, istnieje dostępność niedrogich i przenośnych czujników, które umożliwiają hodowcom dokładniejsze monitorowanie upraw. Po drugie, technologia komunikacyjna pozwoliła hodowcom na bliższy kontakt ze sobą oraz z dostawcami. Ale przede wszystkim ogromna dostępność analityki danych, którą umożliwia wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji (AI), pomaga podejmować mądre decyzje na czas i zwiększać produktywność.

Gajendra jest głównym badaczem i dyrektorem naukowym w Disruptive & Sustainable Technologies for Agricultural Precision (DiSTAP) w Singapore-MIT Alliance for Research and Technology (SMART), przedsiębiorstwie badawczym MIT.

Technologie sztucznej inteligencji umożliwiają interpretację w czasie rzeczywistym danych dotyczących zdrowia upraw uzyskanych z czujników polowych. Czujniki w systemach nawadniających zostały zaprojektowane tak, aby dostarczały wodę tylko wtedy, gdy nie jest prognozowany deszcz, żeby podać tylko jeden przykład. To zarówno oszczędza wodę, jak i poprawia plony

– wyjaśnia dr Singh.

Bogactwo przydatnych informacji, które dostarcza rewolucyjne rolnictwo cyfrowe, można również wykorzystać do hodowli upraw odpornych na choroby roślin:

Moim zdaniem technologie sztucznej inteligencji w połączeniu z czujnikami i technologiami komunikacji mobilnej mają potencjał, aby wzmocnić rolników jak nigdy dotąd w historii. W ten sposób ogromne ilości danych uzyskanych z roślin przy użyciu nowatorskich czujników mogą pomóc w zwiększeniu produktywności gospodarstw, opracowaniu nowych odmian upraw odpornych na wysokie temperatury oraz w ograniczeniu przewidywanego niedoboru żywności z powodu zmiany klimatu i wzrostu populacji.

Czytaj też: Drony zastąpią pracowników w rolnictwie?

Rolnictwo cyfrowe – naukowcy apelują by jak najszybciej przejść na nie w różnych częściach globu

Jednak branża jeszcze nie istnieje, twierdzi drRolnictwo cyfrowe 02 Singh:

Sama technologia AI nie jest wystarczająco potężna, aby pobudzić rolnictwo cyfrowe. Potrzebna jest współpraca z czujnikami i technologiami komunikacyjnymi, aby były przydatne. Obecnie czujniki mierzą jedynie morfologię lub wygląd roślin lub czynniki środowiskowe, takie jak temperatura. Nie monitorują jeszcze w czasie rzeczywistym zmian biochemicznych zachodzących wewnątrz roślin. Ale kiedy roślina jest zestresowana z powodu braku składników odżywczych lub odpowiedniego światła, generuje bogactwo informacji biochemicznych. Możliwość wykorzystania tych informacji jeszcze bardziej pomoże hodowcom.

I to jest dokładnie to, co firma DiSTAP chce osiągnąć dzięki swoim nowym, przenośnym czujnikom Ramana, które w ciągu kilku godzin mierzą dane dotyczące stresu azotanowego, syndromu unikania cieni i infekcji bakteryjnych w roślinach:

Z tego powodu opracowaliśmy nanoczujniki, które mogą mierzyć hormony roślinne, dostarczając rolnikom codziennie istotne informacje zwrotne. W ten sposób można codziennie monitorować zdrowie każdej rośliny, mierząc samą roślinę, a nie tylko objawy lub środowisko. Również w przypadku gospodarstw wertykalnych to technologie tych nanoczujników w połączeniu ze sztuczną inteligencją mogą kilkakrotnie poprawić wydajność upraw”

.Według dr Gajendry Pratap Singh jest to ważne, aby jak najszybciej przejść na rolnictwo cyfrowe ponieważ ono same ma ogromny wpływ na każdego człowieka:

Na przykład w Bangladeszu zaledwie dwa dni upałów w kwietniu tego roku zniszczyły ponad 60 000 hektarów ryżu, co poniosło straty ponad ćwierć miliona rolników ze stratami około 40 milionów dolarów. Dostępność technologii mobilnej w najodleglejszych częściach świata pozwoli na powszechny udział rolników w cyfrowej rewolucji w rolnictwie.

freshplaza.com/Twitter/Pxfuel

swiatrolnika.info 2023