Talk icon

Informacje

15-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Rocznica Bitwy Warszawskiej – walka leśników o niepodległość Polski

Rocznica Bitwy Warszawskiej

Przypadająca w tym roku setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest idealną okazją do przypomnienia męstwa i odwagi polskich leśników, walczących o niepodległość Polski. Lasy Państwowe zorganizowały szereg akcji, mających na celu upamiętnienie tej bitwy. W ramach projektu „Leśnicy na Stulecie Zwycięstwa” przygotowano materiały edukacyjne oraz zainicjowano akcję „Pomniki dla Natury”, której celem jest powołanie ponad 120 pomników przyrody.

Rocznica Bitwy Warszawskiej – męstwo i odwaga polskich leśników

W tym roku obchodzona jest setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Lasy Państwowe przypominają, że w bitwie o niepodległość Polski, brali udział także polscy leśnicy. Piotr Kacprzak w swojej publikacji wskazuje, że leśnicy zaciągający się do ochotniczego zaciągu, wychodzili naprzeciw apelowi Józefa Piłsudskiego.

Do swych urzędów przedkładali podania o udzielenie im bezpłatnego urlopu na czas trwania wojny. Nie czekali na formalne udzielenie urlopu. Samo złożenie podania traktowali jako rodzaj prośby - zgody. Stosowne zgody na ochotnicze wstąpienie do wojska dostali wszyscy

– czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Jak wynika z publikacji, w kampanii wschodniej i wojnie bolszewickiej wzięło udział 189 pracowników Dyrekcji Radomskiej. W większości leśnicy w Bitwie Warszawskiej otrzymali za udział w walkach odznaczenia i medale: Krzyż Virtuti Militari, Krzyż Walecznych, Krzyż Zasługi, Krzyż Niepodległości, Medal Pamiątkowy za wojnę 1918-1921 czy odznakę „Orlęta”.

Rocznica Bitwy Warszawskiej jest także dobrym momentem do przypomnienia przez Andrzeja Choromańskiego, zajmującego się Domem Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy polskich im. Adama Loreta w Spale, historii 36. pułku piechoty „Legii Akademickiej”. To właśnie do tej formacji wstąpili również uczniowie Średniej Szkoły Leśnej, która rozpoczęła działalność 28 października 1916 r. Uczniami Średniej Szkoły Leśnej w Warszawie byli leśniczowie Nadleśnictwa Spała – Glinna - Spała: Antoni Gabrysiewicz, leśnictwo Konewka; Janusz Maciejewski, leśnictwo Potok oraz Eugeniusz Wróblewski, leśnictwo Dęba, Nadleśnictwo Brudzewice.

Pilne! Niebezpieczny produkt! GIS wydał ważny komunikat! Kupiłeś, wyrzuć!

Rocznica Bitwy Warszawskiej – ważne święto dla nas wszystkich

Wydarzenia z sierpnia 1920 r. opisane zostały również Rocznica Bitwy Warszawskiej w folderze „100 lat Niepodległej. Leśne wątki Rzeczpospolitej”. Setna rocznica Bitwy Warszawskiej jest dobrym momentem do przypomnienia tego opisu.

W lipcu, w wyniku kolejnej sowieckiej ofensywy, wojska polskie zostały wyparte z linii obrony na Bugu i Narwi. Bolszewicy ruszyli nad dolną Wisłę i na Warszawę. Na przedpolach stolicy i Modlina doszło do pamiętnej bitwy warszawskiej – w wyniku krwawych bojów m.in. pod Ossowem, Radzyminem i Modlinem, bolszewicy zostali rozgromieni. Znaczenie tego zwycięstwa daleko wykracza poza nasz narodowy interes. Wielu historyków twierdzi, że był to punkt zwrotny w dziejach XX-wiecznej Europy – pogrzebano sowieckie rachuby na podbój Europy.

– czytamy na stronie.

Warto również wyjaśnić, dlaczego rocznica bitwy obchodzona jest 15 sierpnia, chociaż to dopiero 16 sierpnia nastąpił przełom w walkach, które toczyły się od 13 do 25 sierpnia. Tego dnia przypadało święto kościelne Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dlatego utrwaliła się jako rocznica data tego święta.

Lasy Państwowe przypominają także, że określenie „Cud nad Wisłą" zostało wprowadzone przez przedwojenną prawice, która to chciała zdyskredytować sukces Józefa Piłsudskiego. Przeciwnicy marszałka Piłsudskiego podkreślali także, że jedynie wstawiennictwo Matki Boskiej, a nie jego umiejętności i doświadczenie, uratowało Warszawę.

Rocznica Bitwy Warszawskiej – działania polskich leśników

Wspomniana wcześniej publikacja Piotra Kacprzaka jest jednym z elementów projektu „Leśnicy na Stulecie Zwycięstwa”. Rocznica Bitwy Warszawskiej była również okazją do przyłączenia się Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu oraz 23 tamtejszych nadleśnictw do społecznej akcji „Pomniki dla Natury”. Akcja została zainicjowana przez Organizację Natura i Stowarzyszenie Aktywności Lokalnej „Dolina Kacanki”.

Na terenie nadleśnictw w tym roku zostanie powołanych ponad 120 nowych pomników przyrody. Tym samym liczba pomników przyrody na terenie radomskiej dyrekcji wyniesie blisko 700, czyli tyle ile lat ma legendarny dąb Bartek, symbol ochrony przyrody w Polsce.

To nie jedyne działania leśników. Rocznica Bitwy Warszawskiej zostanie upamiętniona przez krzyże rocznicowe, odnowione lub wznoszone w 2020 r. we współpracy z leśnikami w odpowiedzi na lokalne potrzeby społeczne. Dotychczas zostały one wzniesione w miejscowości Komórki – Nadleśnictwo Daleszyce, Krzyż na Załamanku – Nadleśnictwo Kozienice, w Rudzie Malenieckiej i na terenie ścieżki historyczno-przyrodniczej im. Karoliny Lanckorońskiej w Nadleśnictwie Jędrzejów.

lasy.gov.pl/fot.NAC

swiatrolnika.info 2023