Talk icon

Informacje

01-05-2020

Autor: Oliver Pochwat

Robotyka w gospodarstwie rolnym ułatwieniem dla rolników

Robotyka w gospodarstwie rolnym

Robotyka zdominowała przemysł. Każda rzecz, którą widzimy powstała przy mniejszym lub większym udziale robota. Wielu z nas korzysta również z robotów w naszych gospodarstwach domowych. Roboty znacznie usprawniły pracę. Mało osób jednak wie, że robotyka z powodzeniem sprawdza się w rolnictwie.

Robotyka i jej zastosowanie w karmieniu bydła

W stadzie krów bardzo często dochodzi do zjawiska, w którym niektóre krowy są niedożywione, a niektóre są przekarmione. W oby przypadkach naraża nas to na straty ekonomiczne. Zmieszanie  dawkowanego PNR z ziarnami przez robota pozwala dostosować dietę do każdej krowy oraz zwiększyć wydajność paszy. Zastosowanie robota w procesie karmienia zapobiega również nadmiernemu lub niedostatecznemu karmieniu. Niektóre roboty pozwalają na precyzyjne dozowanie wielu pasz. Robot wytwarza również o 75 proc. mniej dwutlenku węgla. Krowa pobiera pokarm średnio 8-12 razy na dobę. Ciągła i nieprzerwana dostawa paszy zachęca krowy do pobierania pokarmu i zapewnia dostęp do pożywienia zwierzętom, które stoją niżej w hierarchii stadnej. Robot, który porusza się wzdłuż wyznaczonej trasy sam podgarnia rozrzuconą pasze i monitoruje jej jakość.

zbieranie sadzonek

Robotyka w procesie dojenia

Roboty znalazły również zastosowanie w maszynach udojowych. Ich największą zaletą jest więcej wolnego czasu. Niestety największa wada to cena. Robot udojowy wymaga od nas zmiany mentalności oraz odpowiedniego przygotowania. Zmiana systemu doju często wywołuje u zwierzęcia stres, co wiąże się z dawaniem mniejszej ilości mleka oraz brakiem apetytu. O ile pierwsze powstałe roboty pozostawiały wiele do życzenia, to obecnie produkowane maszyny są w stanie wydoić nawet 60 krów dziennie. Zapewniając przy tym higienę i komfort. Wielu hodowców, którzy zrobotyzowali proces dojenia zaobserwowało wzrost wydajności. Zastosowanie robota udojowego zapewnia również spokój niezbędny do bezstresowego oddania mleka.

Czytaj również: Retencja wodna jest kluczowa! Prezydent wspiera inwestycje

Robotyka w sprzątaniu obornika

Hodowla bydła wiąże się w powstawaniem odchodów. Hodowle bydła mlecznego odbywają się na podłodze rusztowej, z której odchody trafiają do zbiornika pod podłogą. Utrzymanie czystości na podłodze polega na stałym i systematycznym zmiataniu odchodów do otworów rusztu. W celu ułatwienia pracy powstały roboty zajmujące się czyszczeniem podłogi z odchodów. Robot porusza się po zaplanowanej trasie 24 godziny na dobę i co najważniejsze nie zakłóca on spokoju krów.

Czy robotyka w gospodarstwie się opłaca?

Jest wiele czynników, przez które rolnicy decydują się wprowadzić robotykę w swoim gospodarstwie. Jednym z elementów zwłaszcza w młodym pokoleniu jest oszczędność czasu. Na wydojenie całego stada codziennie tracimy kilka godzin. Robot zrobi to za nas. Jedyne czego wymaga praca z robotem to weryfikacja danych zebranych przez program. Robotyzacja  w hodowli zwierząt wprowadzana jest komercyjne w ostatnich latach. Coraz więcej rolników decyduje się na zautomatyzowanie swojego gospodarstwa. Co ciekawe wprowadzenie robotów do gospodarstwa jest przyjmowane pozytywnie nie tylko przez ludzi, ale również i zwierzęta.

farmprogress.com/www.robotics.org/blog.robotiq.com/Fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023