Talk icon

Informacje

19-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Rezerwat Łężczok w katowickim Nadleśnictwie przeszedł metamorfozę

Rezerwat Łężczok

Rezerwat Łężczok w katowickim Nadleśnictwie Rudy Raciborskie jest miejscem niezwykłym na przyrodniczej i turystycznej mapie Polski. Jakiś czas temu została tam wyremontowana ścieżka dla turystów.

Rezerwat Łężczok – prace rewitalizacyjne i metamorfoza

Rezerwat Łężczok w tym katowickim nadleśnictwie został utworzony ponad 60 lat temu (w 1957 roku), obejmuje ponad 400 ha pocysterskich stawów rybnych oraz lasów: łęgów, olsów i grądów.

Akweny wodne, liczące sobie kilka wieków, stały się domem dla wielu rzadkich i cennych gatunków ptaków. Pod względem ich liczby rezerwat Łężczok zajmuje drugie miejsce w Polsce, zaraz po Stawach Milickich.

Przyrodniczą osobliwością tego miejsca są także stare aleje nagroblowe, z setkami drzew uznanymi za pomniki przyrody.

Ogromna popularność rezerwatu zaczęła jednak niekorzystnie wpływać na stan siedlisk. Zła nawierzchnia ścieżek skłaniała turystów do omijania błotnistych i wyboistych odcinków. Zbaczanie ze szlaków pociągnęło za sobą wydeptywanie roślinności i płoszenie ptaków.

Jednak jak w wielu innych podobnych miejscach rozwiązaniem są nie tylko zakazy, ale edukacja i sterowanie ruchem turystycznym poprzez tworzenie przyjaznej dla odwiedzających infrastruktury.

Tym tropem podążyło nadleśnictwo, rewitalizując szlaki w rezerwacie i remontując platformę widokową na jednym ze stawów. Prace związane z poprawą stanu szlaków przewidywał plan zadań ochronnych dla Łężczoka.

Ścieżki zostały wyrównane i utwardzone tłuczniem kamiennym, a wjazd na punkt widokowy dostosowano do użytkowania przez osoby z niepełnosprawnościami, korzystające z wózków inwalidzkich lub dziecięcych. Przedtem uniemożliwiał to między innymi stan nawierzchni szlaków. Każdy powinien móc zobaczyć to piękne miejsce.

Czytaj też: Sokoły wędrowne zamieszkają w Nadleśnictwie Lubartów

Rezerwat Łężczok – położenie i geografia

Rezerwat Łężczok położony jest w KotlinieRezerwat Lezczok 02 Raciborskiej, w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, w powiecie raciborskim. Swoim obszarem rozciąga się od Raciborza, a dokładniej jego dzielnicy Markowice przez Nędzę, Babice aż po Zawadę Książęcą. Teren rezerwatu ograniczony jest od wschodu linią kolejową nr 151 biegnącą z Kędzierzyna-Koźla do Chałupek.

Jest jednym z największych w województwie śląskim. Jego powierzchnia wynosi obecnie 477,38 ha. Przed powiększeniem w 2015 roku zajmował 408,9 ha, z czego 245 ha stanowiły stawy, 144 ha lasy, 7 ha łąki, zaś pozostałą część drogi i groble. Rezerwat Łężczok sąsiaduje z użytkami zielonymi i polami uprawnymi. Rezerwat jest częścią Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.

Na terenie rezerwatu znajduje się 8 stawów: Ligotniak, Brzeziniak, Babiczak, Grabowiec, Tatusiak, Markowiak, Salm Duży i Salm Mały. Stawy te istnieją już od XIII wieku i prowadzona jest na nich ekstensywna gospodarka rybacka

lasy.gov.pl/fot.Wikimedia

swiatrolnika.info 2023