Talk icon

Informacje

14-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Retencja wody poprawia warunki życia chronionych gatunków

Retencja wody

Leśnicy z Nadleśnictwa Chojnów jeszcze w tym roku rozpoczną prace nad odtworzeniem byłych stawów rybnych w Kraśniczej Woli. Retencja wody poprawi warunki bytowania okolicznych ptaków oraz zapobiegnie usychaniu roślin w okresie suszy. Całość prac zostanie zrealizowana do końca marca 2021 roku.

Retencja wody – pozytywne skutki dla fauny i flory

Lasy Państwowe poinformowały, że w podwarszawskim Nadleśnictwie Chojnów powstanie nowy obiekt małej retencji, po zakończeniu prac w zbiornikach pozostanie niemal 100 tys. m3 wody. Pracownicy przekonują, że retencja wody poprawia warunki bytowania chronionych gatunków fauny i flory.
Lasy są bowiem bardzo ważnym elementem naturalnego obiegu i magazynowania wody. Wszystkie jego lasu przechwytują i zatrzymują wodę pochodzącą z opadów, by następnie powoli uwalniać ją w okresie suszy.

Pojawiające się w sezonie letnim nagłe i obfite opady deszczu prowadzą często do niekontrolowanych wezbrań rzek, lokalnych podtopień a nawet powodzi. Część wody opadowej może zostać zgromadzona i zatrzymana między innymi w istniejących na terenach leśnych zbiornikach.

– czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Aby poprawić retencyjność na terenie podwarszawskich lasów, leśnicy z Nadleśnictwa Chojnów jeszcze w tym roku rozpoczną prace nad odtworzeniem byłych stawów rybnych w Kraśniczej Woli.

Lepsza retencja wody poprawi warunki bytowania i zwiększy bazę żerowe licznie występujących na tym terenie chronionych gatunków ptaków ściśle związanych ze środowiskiem wodnym, na przykład bielików, czapli czy zimorodków. Stawy o łącznej powierzchni niemal 20 ha są również miejscem odpoczynku gęsi w czasie corocznych przelotów.

Tragiczny wypadek pod Dębicą! Ciągnik przewrócił się i przygniótł rolnika!

Retencja wody – ambitne plany

Lasy Państwowe przekazały, że w ramach prac, Retencja wody leśnicy przebudują istniejące oraz wybudują nowe urządzenia wodne na terenie kompleksu stawów: Żuraw, Bąk, Rzekotka i Zapomniany w Kraśniczej Woli, a także na sąsiadujących ciekach – Dopływie z Chyliczek i Dopływie spod Mościsk. Poprawiona retencja wody dzięki powstałym urządzeniom umożliwi piętrzenie i przechwytywanie w czterech wymienionych stawach wód pochodzących z wiosennych roztopów oraz okresowych wezbrań. Same zbiorniki będą w stanie zgromadzić niemal 100 tys. m3 wody, a zatrzymana w stawach woda będzie stopniowo wykorzystywana przez otaczającą je roślinność.

Nadleśnictwo zgromadziło już całą niezbędną dokumentację oraz uzyskało wymagane prawem decyzje. Obecnie trwa postępowanie przetargowe, a prace terenowe rozpoczną się najprawdopodobniej w październiku 2020 r. Stawy Bąk i Żuraw znajdują się w strefie ochrony gniazdowania bielika, więc prace na ich terenie muszą zakończyć się do końca bieżącego roku. Całość prac zostanie zrealizowana do końca marca 2021 r, a koszty inwestycji zostaną pokryte ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko w ramach Funduszu Spójności Unii Europejskiej oraz środków własnych nadleśnictwa.

lasy.gov.pl/fot.pixabay/fot.Nadleśnictwo Chojnów

swiatrolnika.info 2023