movie-icon

Video

Talk icon

Relacje i reportaże

05-10-2016

Autor: Anna Kołcon

Z glutenem czy bez glutenu? Oto jest pytanie...

Gluten to słowo, które od jakiegoś czasu wzbudza ożywione dyskusje i skłania do refleksji nad nasza dietą. Czym jest i w jaki sposób wpływa na nasze zdrowie? I czy faktycznie jest tak niebezpieczny i wszechobecny?

 

 

Gluten to nazwa rodziny białek znajdujących się w zbożach takich jak pszenica, pszenżyto, żyto i jęczmień. Dzięki niemu ciasto w czasie ugniatania jest kleiste oraz elastyczne, a po upieczeniu wyrośnięte, porowate i pyszne. Dziś występuje nie tylko w daniach typowo mącznych. Może być dodawany do napojów, wędlin, śmietan, jogurtów, słodyczy, kawy rozpuszczalnej, przypraw, sosów, majonezu, ketchupu, leków itp. Dzieje się tak ze względu na to, że gluten wiąże tłuszcz z wodą, emulguje i stabilizuje, a także jest świetnym nośnikiem dla aromatów i przypraw.

 

Układ pokarmowy większości osób bez większych problemów trawi białka glutenowe. Gluten nie jest toksyczny. Jednak zdarza się, że może wywoływać w organizmie niektórych osób zaburzenia, a nawet bardzo poważne spustoszenie. Niekorzystne działanie glutenu może przybierać formę celiakii, alergii lub nadwrażliwości na gluten. Dieta bezglutenowa, całkowite wykluczenie tego białka z swojego menu, to jedyna skuteczna forma leczenia dla ludzi, którzy walczą z tego typu zaburzeniami. Jest ona wyzwaniem. Niełatwo pozyskać produkt w pełni wolny od glutenu. Należy dokładnie sprawdzić każdy produkt i skrupulatnie czytać etykiety.

 

Od kilku lat panuje moda na stosowanie diety wolnej od glutenu także wśród osób zdrowych. Specjaliści od żywienia sprzeczają się, czy gluten faktycznie szkodzi każdemu. Burza wciąż trwa, a kwestia pozostaje nierozstrzygnięta. Plusem tego zamieszania jest to, że korzystają na tym osoby, które musza wystrzegać się glutenu.

 

– Panuje moda na unikanie glutenu z różnych przyczyn, z różnych powodów. Ma ona plusy. Ma ona minusy. Plusem jest to, że ludzie słyszą o glutenie więcej. Czytają na ten temat. Spora rzesza osób dzięki temu została prawidłowo zdiagnozowana. Po prostu wpadła na pomysł, że to gluten może im szkodzić – zauważa Małgorzata Źródlak prezes Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej.

 

Reporter: Anna Kołcon
Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/swiatrolnika.info
Fot. FB Dom Chleba

 

swiatrolnika.info 2023